"Inwestycja będzie realizowana w ramach projektu +Integracja systemu transportu miejskiego wraz z zakupem taboru tramwajowego w Toruniu - BiT-City+. Celem jest przywrócenie dworcowi dawnej świetności, zmiana układu funkcjonalno-przestrzennego i poprawa jakości podróżowania" - poinformowała Aleksandra Iżycka, rzeczniczka prezydenta Torunia.
Jak podkreślają przedstawiciele toruńskiego magistratu, przedsięwzięcie będzie w 61 proc. dofinansowane ze środków Unii Europejskiej.
"Po rewitalizacji dworzec ma zyskać nowe oblicze, m.in. w hallu głównym zajdą spore zmiany, kasy biletowe zostaną przesunięte w stronę obecnej poczekalni, a ta przeniesiona bliżej obecnych pomieszczeń restauracji. W hallu znajdzie się także miejsce pod funkcje komercyjne" - dodała rzeczniczka.
Do głównego budynku dworca będzie się można dostać przejściem podziemnym, które zostanie poszerzone i przedłużone, tak by powstało wejście od strony dzielnicy Pogórz. W podziemiach będą się także mieścić niewielkie sklepiki i punkty usługowe.
Do hallu będą prowadzić ruchome schody i winda dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przebudowane zostaną wejścia na perony, które zostaną zadaszone i wyposażone w tzw. azyle, czyli przeszkolone pomieszczenia, w których podróżni będą mogli czekać na pociąg.
Na terenie dworca działał będzie hot spot, znajdą się przewijaki dla niemowląt i powstanie system dynamicznej informacji pasażerskiej. Dodatkowym ułatwieniem dla podróżnych będzie nowa, zintegrowana pętla komunikacji miejskiej z parkingiem, na którym podróżny będzie mógł zostawić auto i dalej jechać pociągiem.
Wyłoniony w przetargu wykonawca na wykonanie całości inwestycji będzie miał 92 tygodnie.