Jak podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie skierowanym do minister Elżbiety Rafalskiej, w ostatnim czasie wpłynęło do niego wiele skarg dotyczących długotrwałości postępowań w sprawach o ustalenie prawa do świadczeń, objętych unijnymi przepisami o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
Dodaje również, że choć od stycznia br. to wojewodowie ustalają, czy w konkretnej sprawie stosuje się przepisy o koordynacji oraz wskazują kraj właściwy do wypłaty świadczeń, to wprowadzone zmiany nie pozwolą usunąć zaległości powstałych w okresie, gdy zadania te realizował samorząd województwa. Wojewodowie przejęli bowiem od marszałków województw ponad 242 tys. niezałatwionych wniosków.
Potrzebujesz więcej informacji z zakresu pomocy społecznej?
Poznaj serwis LEX Pomoc Społeczna>>
Pomagaj ludziom, a zawiłości prawne zostaw nam
Zdaniem RPO, taki stan rzeczy powoduje, że należy zastanowić się nad podjęciem jeszcze innych przedsięwzięć oraz zabezpieczenia ich realizacji odpowiednim wsparciem finansowanym z budżetu. W opinii Adama Bodnara, świadczenia rodzinne oraz wychowawcze służą wsparciu rodzica opiekującego się dzieckiem, w związku z czym zaległości przy rozpoznawaniu wniosków powodują brak jakiejkolwiek pomocy finansowej ze strony państwa.
RPO w swoim liście sygnalizuje też, że bezzasadne jest, iż świadczeń nie może dostawać w Polsce osoba nieaktywna zawodowo i opiekująca się dzieckiem - o ile inny członek rodziny podlega systemowi zabezpieczenia społecznego w którymś z państw UE. Adam Bodnar poprosił więc minister Rafalską o podjęcie działań zmierzających do usprawnienia trybu wypłaty tych świadczeń.
www.rpo.gov.pl