Czy rozwiązując z pracownikiem mianowanym umowę o pracę z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych, pracodawca samorządowy jest zobowiązany do przeprowadzenia konsultacji związkowej w tej sprawie?

Odpowiedź

Tak, w przedstawionym przypadku podejmuje decyzję w sprawie rozwiązania umowy po zasięgnięciu opinii reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, którą zawiadamia o przyczynie uzasadniającej rozwiązanie umowy.

W dniu 1 stycznia 2009 r. weszła w życie ustawa o pracownikach samorządowych . Na mocy art. 54 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych stosunek pracy osób zatrudnionych na podstawie mianowania na zasadach określonych w ustawie dnia 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1593) przekształca się z dniem 1 stycznia 2012 r. w stosunek pracy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Jednocześnie ustawodawca zastrzegł w przepisach przejściowych (art. 54 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych ), że do pracowników samorządowych mianowanych stosuje się przepisy ustawy o pracownikach samorządowych , z zastrzeżeniem, że do dnia 31 grudnia 2011 r. w stosunku do nich stosuje się dotychczasowe przepisy dotyczące wynagrodzeń. Również w przepisach przejściowych przewidziano, że rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem samorządowym mianowanym bez wypowiedzenia z winy pracownika może nastąpić m.in. w przypadku ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych (zob. art. 55 ust. 5 pkt 3 ustawy o pracownikach samorządowych ). W przepisach tych nie ma jednak mowy o tym, czy w takiej sytuacji jest wymagana konsultacja związkowa. W mojej ocenie w konsekwencji na mocy art. 54 ust. 2 w związku z art. 43 ustawy o pracownikach samorządowych odpowiednie zastosowanie znajdzie w tym przypadku art. 52 § 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.) - dalej k.p., zgodnie z którym pracodawca w przedstawionej sytuacji podejmuje decyzję w sprawie rozwiązania umowy po zasięgnięciu opinii reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, którą zawiadamia o przyczynie uzasadniającej rozwiązanie umowy.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458)