ROZSTRZYGNIĘCIE NADZORCZE PN.0911-345/09
Wojewody Warmińsko-Mazurskiego
z dnia 30 listopada 2009 r.
(Olsztyn, dnia 18 grudnia 2009 r.)
Na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późniejszymi zmianami) stwierdzam nieważność § 3 uchwały Nr XLIV/479/2009 Rady Miejskiej w Nidzicy z dnia 29 października 2009 r. w sprawie wprowadzenia stałego zakazu spożywania alkoholu na określonych obszarach Gminy Nidzica.
UZASADNIENIE
Uchwałą, o której mowa na wstępie, Rada Miejska w Nidzicy, powołując się na art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy o samorządzie gminnym oraz art. 14 ust. 6 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2007 r. Nr 70, poz. 473 ze zm.) przyjęła uchwałę w sprawie wprowadzenia stałego zakazu spożywania alkoholu na określonych obszarach Gminy Nidzica.
W § 1 Rada określiła na terenie Gminy Nidzica obszary, na których wprowadzony zostaje stały zakaz spożywania napojów alkoholowych. Rada postanowiła /§ 3 uchwały/, iż "naruszenie zakazu określonego w § 1 stanowi wykroczenie z art. 431 ust. 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi i podlega karze grzywny". W kwestionowanym zapisie Rada przyjęła, iż naruszenie § 1 uchwały skutkować będzie odpowiedzialnością w trybie przepisów o wykroczeniach.
Stwierdzeniem tym Rada przekroczyła zakres swoich kompetencji, gdyż zgodnie z art. 40 ust. 3 i ust. 4 ustawy o samorządzie gminnym rada gminy może wydać przepisy porządkowe w zakresie nieuregulowanym w odrębnych ustawach lub innych przepisach powszechnie obowiązujących, jeżeli jest to niezbędne dla ochrony życia lub zdrowia obywateli oraz dla zapewnienia porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego. Przepisy porządkowe mogą przewidywać za ich naruszenie karę grzywny, wymierzaną w trybie i na zasadach określonych w prawie o wykroczeniach (art. 40 ust. 4 w/w ustawy). Przy podejmowaniu uchwały uregulowanie takie było zbędne.
Należy zauważyć, iż ustawodawca w art. 431 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi określił sankcje także w przypadkach naruszenia zakazu spożywania alkoholu na obszarach, ustalonych przedmiotową uchwałą.
Mając na względzie powyższe orzeczono jak na wstępie.
Od niniejszego rozstrzygnięcia nadzorczego przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie za pośrednictwem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego w terminie 30 dni od dnia jego doręczenia.