Głównym celem nowelizacji jest podniesienie efektywności działania administracji i sądów administracyjnych oraz ograniczenie uciążliwości administracyjnych dla obywateli. Ustawa przewiduje między innymi zmiany dotyczące zasad ogólnych postępowania administracyjnego, polegające na przyjęciu nowych zasad przyjaznej interpretacji przepisów, współdziałania organów administracji publicznej, bezstronności, proporcjonalności oraz równego traktowania w działaniach organów administracji publicznej, pewności prawa czy polubownego rozstrzygania kwestii spornych poprzez skłanianie stron do ugody oraz prowadzenie mediacji.
Przewidziane w nowelizacji zmiany dotyczą również zasad prowadzenia postępowania administracyjnego, polegających na przyjęciu reguły, iż załatwienie sprawy w postępowaniu uproszczonym powinno nastąpić nie później niż w terminie miesiąca od dnia wszczęcia postępowania. Do ustawy wprowadzono też definicje pojęć bezczynności i przewlekłości oraz instytucję ponaglenia jako środka zaskarżenia bezczynności i przewlekłości (zamiast obecnego zażalenia w tych sytuacjach). Organ prowadzący postępowanie będzie zobowiązany do pouczenia stron o możliwości wniesienia ponaglenia, a w razie jego wniesienia do przekazania ponaglenia organowi wyższego stopnia w terminie nie dłuższym niż siedem dni. Rozpatrzenie ponaglenia przez właściwy organ powinno być dokonane w terminie siedmiu dni od otrzymania.
Nowelizacja przewiduje też zmiany w zasadach powiadamiania o decyzjach i innych czynnościach organów administracji publicznej (możliwości dokonywania zawiadomień przez udostępnianie pisma w BIP), zasadach postępowania dowodowego (m.in. możliwość poświadczenia zgodności odpisu dokumentu z oryginałem przez upoważnionego pracownika organu prowadzącego postępowanie) czy wprowadzeniu nowej instytucji mediacji w ramach postępowania administracyjnego, mającej na celu wyjaśnienie i rozważenie okoliczności faktycznych i prawnych sprawy oraz dokonanie ustaleń dotyczących jej załatwienia w granicach obowiązującego prawa.
W ustawie pojawi się nowa instytucja posiedzenia w trybie współdziałania (mająca na celu przyspieszenie zajęcia stanowiska przez organ, do którego zwrócono się o to), instytucja milczącego załatwienia sprawy oraz zmiany dotyczące zakresu wydawanej decyzji. Modyfikacje odnoszą się także do postępowania odwoławczego i administracyjnych kar pieniężnych.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 2017 r.
Ustawa z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2017 r. poz. 935)
Rewolucyjna nowelizacja KPA wchodzi w życie już 1 czerwca br.
Przyspieszenie postępowań administracyjnych i sądowych przed sądami administracyjnymi oraz stworzenie warunków do usprawnienia relacji pomiędzy obywatelami, a organami administracji - to główne założenia ustawy z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2017 r. poz. 935).