Przepisy Prawa zamówień publicznych wśród obligatoryjnych podstaw do wykluczenia nie przewidują tego obowiązku w stosunku do podmiotu znajdującego się w restrukturyzacji. Jedynie w art. 24 ust. 5 p.z.p. określono fakultatywną przesłankę, która musi zostać wcześniej zawarta w ogłoszeniu o zamówieniu lub SIWZ. Zgodnie z nią, zamawiający może wykluczyć wykonawcę w sytuacji, której w wyniku postępowania restrukturyzacyjnego dojdzie do zaspokojenia wierzycieli w wyniku likwidacji majątku podmiotu.

Jak czytamy w Gazecie Prawnej, będzie to jednak sytuacja wyjątkowa. Jednakże, podmiot znajdujący się w restrukturyzacji to przeważnie podmiot zadłużony. Jeśli zadłużenie będzie występować względem ZUSu i urzędów skarbowych to zamawiający ma obowiązek wykluczenia takiego wykonawcy z postępowania. Co istotne, zamawiajacy zobowiązany jest do badania tych okoliczności na każdym etapie postępowania. Uprawnienie to ma zapewnić odpowiedni przebieg postępowania.

W razie rozpoczęcia restrukturyzacji już w trakcie realizacji zamówienia publicznego, przepisy nie przewidują możliwości rozwiązania umowy o zamówienie publiczne. Jednakże, art. 144 ust. 1 pkt 4 lit. b p.z.p. przewiduje możliwość zmiany wykonawcy w toku realizacji zamówienia. Wydaje się, że w razie przejęcia majątku podmiotu znajdującego się w restrukturyzacji przepis ten znajdzie zastosowanie. W szczególności w sytuacji, w której majątek ten służył realizacji zamówienia publicznego.

Źródło: Gazeta Prawna

Dowiedz się więcej z książki
Korzystanie z zasobów osób trzecich w zamówieniach publicznych
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł