Dzięki przegłosowanym zmianom gminy, naliczając opłatę za gospodarowanie odpadami, będą mogły dowolnie łączyć różne metody. Posłowie odrzucili także możliwość odbioru odpadów przez gminne spółki komunalne, które nie zostały wybrane w przetargu.

W opublikowanej informacji czytamy m.in., że wprowadzenie rozwiązania różnicującego metody ustalania opłat za śmieci umożliwi samorządom lepsze dopasowanie nowego systemu do potrzeb mieszkańców. W dalszym ciągu gminy mają do wyboru cztery metody ustalania opłat: od liczby mieszkańców, powierzchni nieruchomości, ilości zużytej wody lub za gospodarstwo domowe (stawka ryczałtowa). Jednak przyjęta zmiana zakłada możliwość wyboru różnych metod dla poszczególnych części obszaru gmin (np. części wyposażonej w wodociągi - według zużycia wody, natomiast co do pozostałego obszaru - według innej metody).

Podczas głosowania posłowie odrzucili poprawkę pozwalającą gminom na bezprzetargowe zorganizowanie systemu gospodarki odpadami przez gminne spółki komunalne. Oznacza to, że w każdej gminie zostanie wybrany w konkurencyjnym przetargu przedsiębiorca, który zajmie się odbiorem lub odbiorem i zagospodarowaniem odpadów od właścicieli nieruchomości. Resort podkreśla, że to rozwiązanie wspiera konkurencję oraz chroni mieszkańców przed ryzykiem zawyżania kosztów.

Inna ważna zmiana w ustawie przyjęta przez Sejm zakłada możliwość zapewnienia przez gminy pojemników i worków do zbierania odpadów komunalnych i pokrycie tego kosztu z opłat pobranych od właścicieli nieruchomości.

Dodatkowo zostały wprowadzone ułatwienia w składaniu deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Mieszkańcy będą mogli je złożyć w swojej gminie także w formie elektronicznej.

Ustawa trafi teraz do Senatu. Powinna zostać wdrożona w całości najpóźniej 1 lipca 2013 r.