Na łamach Serwisu Samorządowego pisaliśmy o wprowadzeniu maksymalnych stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r., poz. 87) obowiązuję od 1 lutego.

Co dalej ze starymi uchwałami śmieciowymi?

W związku z wejściem w życie nowych przepisów kwestią sporną stało się obowiązywanie dotychczasowych uchwał w sprawie wyboru metody i stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Początkowo resort środowiska wydał komunikat o możliwości utraty mocy uchwał wydanych na podstawie art. 6k ust. 1 i 4 ustawy i rekomendował jak najszybsze podjęcie uchwał. Komunikat wynikał z troski o zachowanie podstawy prawnej do finansowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi w gminach, tłumaczyło ministerstwo.

Dwie interpretacje obowiązywania uchwał

Sprawa ważności uchwał wywołała spore kontrowersje i zamieszanie, a do resortu zaczęły napływać odmienne stanowiska i interpretacje na ten temat. Część z nich odwoływała się do zasad techniki prawodawczej, które wskazują, że w przypadku zmiany treści przepisu upoważniającego do wydania aktu wykonawczego przyjmuje się, że taki akt wykonawczy traci moc obowiązującą z dniem wejścia w życie ustawy zmieniającej treść przepisu upoważniającego. Inne opinie powoływały się na zasadę dalszego obowiązywania przepisów wydanych na podstawie nowelizowanej ustawy, jeżeli akty wydane na podstawie dotychczasowych przepisów nie są sprzeczne z przepisami w brzmieniu po nowelizacji.

Ostatecznie ministerstwo poinformowało, że po dodatkowej analizie, w szczególności biorąc pod uwagę fakt, że sam art. 6k ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nie uległ zmianie, oraz np. stanowisko Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy z 28 stycznia br., można w opinii Ministerstwa Środowiska – w przypadku gdy treść dotychczasowej uchwały nie jest sprzeczna ze znowelizowaną ustawą – przychylić się do poglądu, że uchwała taka nadal pozostaje w mocy do czasu uchwalenia i wejścia w życie nowej uchwały.

W pozostałych przypadkach resortowi eksperci rekomendują gminom podjęcie uchwał w sprawie wyboru metody i stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w najkrótszym możliwym terminie.

Ministerstwo środowiska zwróciło jednak uwagę na niewiążący charakter opinii i podkreśliło, że wiążące interpretacje będą dokonywane dopiero w rozstrzygnięciach organów orzekających dotyczących konkretnych uchwał. W chwili obecnej brak jest orzecznictwa, które mogłoby stanowić punkt odniesienia

(mos.gov.pl)