Szkoła ponadgimnazjalna - policealna została zlikwidowana z dniem 31 sierpnia br. uchwałą organu stanowiąco-kontrolnego jst. 6 miesięcy wcześniej była uchwała o zamiarze likwidacji tejże szkoły oraz stosowne do wymogów ustawy o systemie oświaty powiadomienie zainteresowanych stron, w tym uczniów o możliwości kontynuowania nauki w szkole tego samego typu oddalonej o 30 km od tej likwidowanej.

Uczniowie zlikwidowanej szkoły zwracają się do organu prowadzącego - jst zlikwidowanej szkoły o refundowanie kosztów dojazdu do nowej szkoły w celu kontynuowania nauki.

W jaki sposób, na podstawie jakiego przepisu prawnego organ prowadzący jst może zrefundować koszty dojazdów dla uczniów zlikwidowanej szkoły, którzy będą kontynuować naukę w innej, wskazanej przez jst szkole od 1 września br.?
W jaki inny sposób można udzielić wsparcia finansowego tym uczniom, jaka drogą?

Odpowiedź

Pomocy materialnej dla uczniów poświęcony jest rozdział 8a ustawy o systemie oświaty.

Uzasadnienie

Rozdział 8a ustawy o systemie oświaty , poświęcony jest pomocy materialnej dla uczniów. W myśl zapisów art. 90b u.s.o. uczniowi przysługuje prawo do pomocy materialnej ze środków przeznaczonych na ten cel w budżecie państwa lub budżecie właściwej jednostki samorządu terytorialnego.

Pomoc materialna przysługuje uczniom szkół publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych oraz słuchaczom publicznych kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych - do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia.

Refundacja dojazdów przyznawana jest, jeśli uczeń rozpocznie naukę w szkole ponadgimnazjalnej położonej poza miejscem zamieszkania.

Najczęściej jest to realizowane w postaci stypendium szkolnego - art. 90d ustawy o systemie oświaty .

Zgodnie z zapisami art. 90f ustawy o systemie oświaty  rada gminy uchwala regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy, kierując się celami pomocy materialnej o charakterze socjalnym.

Dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych przysługuje 50 zł miesięcznie na dojazd do szkoły.

Dodatek wypłacany jest od września do czerwca następnego roku, czyli w trakcie roku szkolnego.

Poza tym, gdy istnieją uzasadnione powody udzielenia wsparcia finansowego w zakresie kosztów ponoszonych na dojazd, to gminy mogą samodzielnie uruchomić pozostające w ich dyspozycji środki socjalne.


Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)