Ranking „Rzeczpospolitej” jest tworzony na podstawie wielu kryteriów. Pod uwagę brane są m. in. dane dotyczące zarządzania finansami przez jednostki samorządu terytorialnego w latach 2005-2008, wielkość inwestycji, wykorzystanie środków z Unii Europejskiej, wydatki na realizację kontraktów z organizacjami pozarządowymi, wyniki testu szóstoklasistów i gimnazjalistów, liczba podmiotów gospodarczych, wydatki na promocję czy stopa bezrobocia. Kryteria oceny są zatem różnorodne, a każde kryterium jest odpowiednio punktowane. Suma punktów, maksymalnie do zdobycia jest 100, określa miejsce w rankingu. Samorządy zostały podzielone na trzy kategorie: miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.
Wśród miast na prawach powiatu pierwsze miejsce zajął Poznań (72,7 pkt). Ciekawostką jest, że w pierwszej piątce najlepszych gmin znalazły się wszystkie miasta Trójmiasta: Sopot (miejsce drugie, z liczbą punktów minimalnie niższą, niż zwycięzca – 72,4), Gdańsk (miejsce trzecie, 66,1 pkt), oraz Gdynia (miejsce piąte, 63,3). Na czwartym miejscu czwartym znalazł się Wrocław (64,7 pkt). W rankingu po raz kolejny nie była uwzględniana Warszawa.
W kategorii gmin miejskich oraz miejsko-wiejskich zwyciężył Grodzisk Mazowiecki zdobywając 59,9 pkt. Na miejscu drugim znalazł się dolnośląski Dzierżoniów (58,8 pkt), a na trzecim Goleniów (zachodniopomorskie, 57,5 pkt).
Najlepszą gminą wiejską okazała się Kobylanka (zachodniopomorskie), która uzyskała 64,8 pkt, co jest wyraźną przewagą nad kolejnymi gminami. Druga w rankingu okazała się Zielonka (mazowieckie, 59,1 pkt), a trzecia Mszana Dolna (małopolskie, 56,9 pkt).