Odpowiedź

Od umowy zlecenia stanowiącej dochód z działalności wykonywanej osobiście – rada rodziców jako płatnik – jest zobowiązana do potrącenia zaliczki na podatek.

Uzasadnienie

W świetle obowiązujących przepisów rada rodziców nie ma osobowości prawnej, ale może być pracodawcą dla zatrudnianych osób. W świetle obowiązujących przepisów rada rodziców decydując się na zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia np. osoby do prowadzenia zajęć nauki tańca staje się pracodawcą w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeksu pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - dalej k.p., pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników.

Z kolei ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f., rozróżnia źródła przychodów, sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł, a także obowiązki płatników w zakresie obliczania, poboru i przekazywania zaliczek na podatek dochodowy.

Źródłem przychodów jest m.in. działalność wykonywana osobiście (art. 10 ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.f.). Przez działalność wykonywaną osobiście uważa się m.in. przychody z tytułu osobistego wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej mniemającej osobowości prawnej, z wyjątkiem m.in. przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 13 pkt 8 lit. a u.p.d.o.f.).

Zgodnie zaś z art. 41 u.p.d.o.f., m.in. jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności z tytułu umowy zlecenia są obowiązane jako płatnicy pobierać zaliczki na podatek dochodowy. Zaliczki pobierane są w wysokości 18% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości 20% uzyskanego przychodu określonej oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe (art. 22 ust. 9 pkt 4 u.p.d.o.f.).