Rada gminy wprowadziła zmiany do uchwały ustalającej wysokość stawki opłaty adiacenckiej na terenie gminy. Rada gminy ustaliła zasady odstępowania przez wójta gminy od naliczania opłat adiacenckich, jak również wyraziła zgodę na zaliczanie na poczet opłat adiacenckich dobrowolnych wpłat oraz wartości nakładów poniesionych przez właściciela.
Wojewoda przypomniał, iż art. 98a ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami stanowi, że jeżeli w wyniku podziału nieruchomości dokonanego na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego, który wniósł opłaty roczne za cały okres użytkowania tego prawa, wzrośnie jej wartość, wójt, burmistrz albo prezydent miasta może ustalić, w drodze decyzji opłatę adiacencką z tego tytułu. Wysokość stawki procentowej opłaty adiacenckiej ustala rada gminy w drodze uchwały, w wysokości nie większej niż 30% różnicy wartości nieruchomości. Natomiast art. 146 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami , dotyczy wzrostu wartości nieruchomości spowodowanym budową urządzeń infrastruktury technicznej i stanowi, że wysokość opłaty adiacenckiej z tego tytułu wynosi nie więcej niż 50% różnicy między wartością, jaką nieruchomość miała przed wybudowaniem urządzeń infrastruktury technicznej, a wartością jaką nieruchomość ma po ich wybudowaniu. Wysokość stawki procentowej opłaty adiacenckiej ustala rada gminy. Wymienione przepisy ustawy upoważniają zatem radę gminy do wydania aktu wykonawczego do ustawy, w którym rada określa wysokość stawek procentowych opłaty adiacenckiej obowiązującej na obszarze gminy. Uchwała stanowi podstawę do ustalenia obowiązków obywateli w drodze decyzji administracyjnej. W przyznanej ww. przepisem delegacji dla rady gminy, nie mieści się natomiast upoważnienie do ustalania zasad odstępowania przez wójta gminy od naliczania opłat adiacenckich, jak również wyrażania zgody na zaliczanie na poczet opłat adiacenckiech dobrowolnych wpłat oraz wartości nakładów poniesionych przez właściciela. Upoważnienie wójta do ustalenia opłaty adiacenckiej w drodze decyzji administracyjnej oraz zasady jej ustalania, wynikają wprost z przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami, zaś rada gminy nie posiada kompetencji do decydowania o tym w uchwale.
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. 2010 r., Nr 102, poz. 651 ze zm.)
Rada nie może zwolnić wójta od naliczania opłat adiacenckich
W przyznanej przepisem art. 146 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami delegacji dla rady gminy nie mieści się upoważnienie do ustalania zasad odstępowania przez wójta gminy od naliczania opłat adiacenckich, jak również wyrażania zgody na zaliczanie na poczet opłat adiacenckich dobrowolnych wpłat oraz wartości nakładów poniesionych przez właściciela.