Rada gminy ustaliła w uchwale liczbę punktów oraz zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania alkoholu na terenie gminy.
Rada zabroniła między innymi sprzedaży i podawania napojów alkoholowych w obiektach sportowych.
Prokurator zaskarżył ten zapis uchwały do sądu administracyjnego.
WSA wyjaśnił, iż pod pojęciem "zasad usytuowania miejsc sprzedaży" należy rozumieć ich rozmieszczenie w terenie w szczególności usytuowanie względem miejsc chronionych, jak szkoły, przedszkola, miejsca kultu religijnego itp.
Celem ustalenia zasad usytuowania na terenie gminy miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych jest wyłącznie szczególna ochrona pewnych miejsc lub obiektów przed zagrożeniem jakie może stwarzać alkohol. Pojęcie to musi podlegać ścisłej wykładni językowej.
Sąd zwrócił uwagę, iż wprowadzenia zakazów sprzedaży alkoholu we wskazanych obiektach bądź na określonych obszarach nie mieści się w pojęciu zasad usytuowania na terenie gminy miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych.
Wprawdzie ustawodawca określił miejsca w których sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych jest zabronione, są to tzw. miejsca chronione.
Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>
Ustalenie tych miejsc i obszarów nie może być jednak dowolne, gdyż wymagane jest ustalenie szczególnego ich charakteru.
Tylko ustawodawca, posługując się nazwami ogólnymi, może formułować normy generalne, odnoszące się do niezindywidualizowanej grupy odbiorców.
Działająca na mocy upoważnienia ustawowego gmina, stanowiąc przepisy lokalne, w których ustanawia się dodatkowe zakazy, powinna używać nazw zindywidualizowanych, pozwalających odróżnić je od innych podobnych miejsc, obiektów i obszarów – podkreślił sąd.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 15 czerwca 2016 r., sygn. akt II SA/Go 367/16, nieprawomocny