Rada miasta podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od ceny sprzedaży nieruchomości zbywanej na rzecz Skarbu Państwa.

NSA rozpatrując skargę kasacyjną przypomniał, że do dnia wejścia w życie ustawy z dnia 5 listopada 2009 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 206, poz. 1590) organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego był uprawniony do wyrażenia zgody na udzielenie bonifikat od ceny ustalone zgodnie z art. 67 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami , jeżeli nieruchomość była sprzedawana na cele określone w art. 68 ust. 1 tejże ustawy, w tym stosownie do pkt 5 wskazanego ustępu na rzecz Skarbu Państwa albo na rzecz jednostki samorządu terytorialnego. Jednak w wyniku nowelizacji ustawy, tj. od 7 stycznia 2010 r., zmieniło się brzmienie art. 68 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami , który obecnie stanowi, że właściwy organ może w razie sprzedaży nieruchomości, udzielić bonifikaty od ceny ustalonej zgodnie, na podstawie odpowiednio zarządzenia wojewody albo uchwały rady lub sejmiku.

Jednocześnie dodano w art. 68 ustawy ust. 1b, zgodnie z którym w zarządzeniu wojewody albo uchwale rady lub sejmiku, o których mowa w ust. 1 określa się w szczególności "warunki udzielania bonifikat i wysokość stawek procentowych". NSA podkreślił, iż obecnie, w przypadku zbywania przez gminę nieruchomości, to organ wykonawczy gminy decyduje o przyznawanych obniżkach cen przy sprzedaży poszczególnych nieruchomości, z zastrzeżeniem, że robi to w oparciu o zasady ustalone przez organ stanowiący oraz stosuje stawki procentowe ustalone przez ten organ. W konsekwencji art. 68 ustawy o gospodarce nieruchomościami nie przewiduje już wyrażania zgody przez radę gminy na udzielenie konkretnych bonifikat, uprawnienia o charakterze decyzyjnym w indywidualnych sprawach przekazane zostały przez ustawodawcę organowi wykonawczemu. Przyjęty w art. 68 ustawy o gospodarce nieruchomościami podział kompetencji jest jednoznaczny, nie dopuszczający wyjątków. Oznacza to, że pozbawiony jest oparcia w przepisach pogląd Sądu I instancji, że rada gminy, w sytuacji gdy nie ma aktu prawa miejscowego regulującego warunki udzielania bonifikat i wysokości stawek procentowych obowiązujących przy zakupie nieruchomości, może rozstrzygnąć tej kwestii w drodze uchwały o charakterze indywidualnym, konkretnym.

 


Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. 2010 r., Nr 102, poz. 651 ze zm.)
Ustawa z dnia 5 listopada 2009 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 206, poz. 1590)