Pytanie:
Czy rada gminy może podjąć uchwałę o przyznaniu dotacji spółdzielni mieszkaniowej?
Odpowiedź:
Rada gminy może podjąć taką uchwałę, na warunkach określonych przepisami prawa.
Uzasadnienie:
Z budżetu jednostki samorządu terytorialnego mogą być udzielane dotacje podmiotowe, przedmiotowe lub celowe. W świetle zapisu art. 218 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych - dalej: u.f.p., z budżetu jednostki samorządu terytorialnego mogą być udzielane dotacje podmiotowe, o ile odrębne ustawy tak stanowią.
Przykładem dotacji podmiotowej jest np. dotacja udzielana szkole lub placówce niepublicznej. Dotacje przedmiotowe udzielane są samorządowym zakładom budżetowym lub innym podmiotom, o ile odrębne przepisy tak stanowią – np. przekazanie dopłaty przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu.
Z kolei zgodnie z zapisem art. 221 ust. 1 u.f.p. podmioty niezaliczane do sektora finansów publicznych i niedziałające w celu osiągnięcia zysku mogą otrzymywać z budżetu jednostki samorządu terytorialnego dotacje celowe na cele publiczne, związane z realizacją zadań tej jednostki, a także na dofinansowanie inwestycji związanych z realizacją tych zadań. Podstawą udzielenia dotacji celowej w oparciu o powołany zapis jest więc łączne spełnienie 3 warunków:
1) dotacja może zostać udzielona jednostce niezaliczonej do sektora finansów publicznych,
2) jednostka nie może działać w celu osiągnięcia zysku,
3) dotacja udzielana jest na cele publiczne, związane z realizacją zadań jednostki samorządu terytorialnego udzielającej dotacji, a także na dofinansowanie inwestycji związanych z realizacją tych zadań.
Typowym przykładem znajdującym uzasadnienie w przedstawionej sytuacji jest dotacja celowa udzielana w oparciu o zapis art. 403 ust. 4 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska. W oparciu o powołany przepis, finansowanie ochrony środowiska i gospodarki wodnej może polegać na udzieleniu dotacji celowej na finansowanie lub dofinansowanie kosztów inwestycji:
1) podmiotów niezaliczanych do sektora finansów publicznych – w tym w szczególności:
a) osób fizycznych,
b) wspólnot mieszkaniowych,
c) osób prawnych,
d) przedsiębiorców,
2) jednostek sektora finansów publicznych będących gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi.