Jakie warunki techniczne (np. wyposażenie, zabezpieczenia, monitoring, sposób magazynowania zebranych odpadów), lokalizacyjne (np. centrum miasta, obrzeża), pracy (godziny funkcjonowania) musi spełniać punkt do selektywnego zbierania odpadów komunalnych, określony wart. 3 ust. 2 pkt 6ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 391, z późn. zm.) - dalej u.u.c.p.g.?

Odpowiedź:

Ani przepisy u.u.c.p.g., ani ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 185, poz. 1243) - dalej u.o., nie formułują wymagań dla punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Wymagania lokalizacyjne określa gmina, przy czym musi być spełniony warunek łatwego dostępu do tego punktu dla wszystkich mieszkańców gminy. Przepis art. 63 u.o. określa jedynie ogólne warunki dotyczące miejsca magazynowania odpadów. Muszą być również spełnione standardy sanitarne, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. Nr 169, poz. 1650, z późn. zm.), oraz rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 czerwca 2009 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy gospodarowaniu odpadami komunalnym (Dz. U. Nr 104, poz. 868), które nakazują odkażanie pojazdów, narzędzi i innych urządzeń, w tym pojemników używanych do odbierania, magazynowania, transportu oraz załadunku i wyładunku odpadów, z użyciem produktów biobójczych, w rozumieniu ustawy z dnia 13 września 2002 r. o produktach biobójczych (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 39, poz. 252, z późn. zm.).

Zasady realizacji budowy punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych zostaną określone w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, bowiem planowane przedsięwzięcie należy do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko - wymienione jest w § 3 ust. 1 pkt 80 i 81 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397). Decyzja zostanie wydana przed uzyskaniem jednej z decyzji, o których mowa w art. 72 ust. 1 lub ust. 1a ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227, z późn. zm.).@page_break@

Sposób odprowadzania ścieków – jeśli nie będą odprowadzane do urządzeń kanalizacyjnych należących do innego podmiotu – zostanie określony w pozwoleniu wodnoprawnym, na podstawie operatu wodnoprawnego.

Uzasadnienie:

Punkt gromadzenia odpadów nie jest stacją przeładunkową odpadów zmieszanych, ani tym bardziej miniskładowiskiem. Jest miejscem, gdzie można dostarczyć odpady problemowe z gwarancją, że zostaną one właściwie i bez szkody dla środowiska zagospodarowane. Pozwolą na zwiększenie odzysku odpadów opakowaniowych, wydzielenie odpadów niebezpiecznych ze strumienia odpadów komunalnych, wyeliminują dzikie wysypiska.
W dużych miastach przyjmuje się, że jeden punkt gromadzenia odpadów powinien przypadać na 80 000 ÷ 100 000 mieszkańców, z reguły powinien być zlokalizowany w pobliżu "środka ciężkości" powstawania odpadów, a więc w takim miejscu, aby mieszkańcom "opłacało" się dowozić odbierane w tym punkcie odpady. W mniejszych jednostkach administracyjnych, wygodniejsze i bardziej ekonomiczne jest tworzenie, wspólnie przez kilka gmin, jednego punktu gromadzenia. Część odpadów zbieranych w punktach gromadzenia podlega opłacie produktowej, warto więc do ich organizacji zaprosić organizacje odzysku lub inne podmioty zainteresowane odbiorem tego rodzaju odpadów.

Punkt powinien być zlokalizowany na powierzchni zapewniającej wjazd samochodów, odbiór kontenerów, magazyn, itd., wyposażony w pojemniki dostosowane do gromadzenia odpadów zielonych z ogrodów i parków, papieru i tektury, odpadów opakowaniowych ze szkła z podziałem na szkło bezbarwne i kolorowe, tworzyw sztucznych i metali, mebli i innych odpadów wielkogabarytowych oraz odpadów budowlano-remontowych, wraz z budynkami gospodarczymi lub co najmniej wiatami lub miejscami zadaszonymi przystosowanymi do gromadzenia zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, zużytych baterii i akumulatorów, przeterminowanych leków, chemikaliów (farb, lakierów, olejów odpadowych itd.). Musi być ogrodzony, oświetlony i zabezpieczony przed dostępem osób niepowołanych. W miejscach, gdzie może nastąpić wyciek substancji niebezpiecznych musi być przewidziane odpowiednie zabezpieczenie środowiska gruntowo -wodnego. Miejsca magazynowania odpadów powinny być odpowiednio oznakowane, podobnie jak poszczególne obiekty i instalacje znajdujące się na terenie zakładu. Częstotliwość przeglądów budowlanych oraz wyposażenie obiektów w wentylację będzie wynikała z pozwolenia budowlanego.