Ogłoszenia pozwalają na realizację celów ustawowych, tj. efektywnego i gospodarnego dysponowania środkami publicznymi oraz zapewnienia dostępu do zamówień wszystkim podmiotom zdolnym do ich wykonania. Mają też walor informacyjny umożliwiający wykonawcom ocenę swoich możliwości i przygotowanie wniosków. Jednocześnie są wiążące w całej dalszej procedurze.
Publikacja ogłoszenia w określonych w ustawie z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 2164) miejscach stanowi w procedurze udzielania zamówienia publicznego istotny etap. Jest gwarancją zapewnienia zasady uczciwej konkurencji i równości traktowania wykonawców, które są fundamentalnymi zasadami udzielania zamówień. Pozwalają one na realizację celów ustawowych tj. efektywnego i gospodarnego dysponowania środkami publicznymi oraz zapewnienia dostępu do zamówień wszystkim podmiotom zdolnym do ich wykonania. Ogłoszenie ma też walor informacyjny, umożliwiający wykonawcom ocenę swoich możliwości i przygotowanie wniosków.
Treść ogłoszenia i treść SIWZ nie muszą być identyczne >>>
Kwestionowanie ogłoszenia o udzielenie zamówienia publicznego winno odbyć się na wcześniejszym etapie, czyli przed złożeniem wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu.
Kwestie te precyzuje art. 182 p.z.p., wskazując terminy składania odwołań. Skoro wykonawca ubiegający się o udzielenie zamówienia zaniechał aktywności na wcześniejszym etapie, nie może obecnie wnosić o postulowaną zmianę.
Z praktyki
Nie ma potrzeby wprowadzenia oczekiwanego przez skarżącego zapisu również z innych względów. Sporne w sprawie kryterium oceny wynika bowiem z p.z.p., a problem sprowadza się jedynie do interpretacji prawa. Ponadto wskazać ponadto trzeba, że wobec wyroku KIO zamawiający dokona ponownej oceny wniosków. Nie jest przy tym przesądzony wynik tego etapu postępowania. W tym kontekście, przed zastosowaniem procedury ponownego badania wniosków, skargę należy uznać także za przedwczesną.
Wykonawca ubiegający się o udzielnie zamówienia dąży do wprowadzenia zapisów ocenianych przez niego jako korzystne. Na tym etapie niedopuszczalne jest jednakże wprowadzanie takich zmian, gdyż powadziłyby one do niedozwolonej zmiany ogłoszenia o udzielenie zamówienia publiczne.
Wraz z wnioskiem o dopuszczenie do udziału w przetargu ograniczonym wykonawca składa oświadczenie o spełnieniu warunków udziału w postępowaniu, a jeżeli zamawiający żąda dokumentów potwierdzających spełnianie warunków, również te dokumenty.
Informacje szczegółowe
W przypadku złożenia po terminie wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia o wartości mniejszej niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 zamawiający niezwłocznie zwraca wniosek.
W przypadku zamówień o wartości równej lub przekraczającej kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 zamawiający niezwłocznie zawiadamia wykonawcę o złożeniu wniosku po terminie oraz zwraca wniosek po upływie terminu do wniesienia odwołania.
Treść ogłoszenia o zamówieniu publicznym >>>
Zamawiający zaprasza do składania ofert wykonawców, którzy spełniają warunki udziału w postępowaniu, w liczbie określonej w ogłoszeniu zapewniającej konkurencję, nie mniejszej niż 5 i nie większej niż 20. O wynikach oceny spełniania warunków udziału w postępowaniu i otrzymanych ocenach spełniania tych warunków zamawiający niezwłocznie informuje wykonawców, którzy złożyli wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu.
Jeżeli liczba wykonawców, którzy spełniają warunki udziału w postępowaniu, jest większa niż określona w ogłoszeniu, zamawiający zaprasza do składania ofert wykonawców wyłonionych w sposób obiektywny i niedyskryminacyjny.
Wykonawcę niezaproszonego do składania ofert traktuje się jak wykluczonego z postępowania o udzielenie zamówienia.
Jeżeli liczba wykonawców, którzy spełniają warunki udziału w postępowaniu, jest mniejsza niż określona w ogłoszeniu o zamówieniu, zamawiający zaprasza do składania ofert wszystkich wykonawców spełniających te warunki.
Wraz z zaproszeniem do składania ofert zamawiający przekazuje wykonawcy specyfikację istotnych warunków zamówienia oraz wskazuje termin i miejsce opublikowania ogłoszenia o zamówieniu.