Dyrektor miejskiego ośrodka pomocy rodzinie odmówił małżeństwu, prowadzącemu rodzinę zastępczą, przyznania środków finansowych na utrzymanie lokalu mieszkalnego.
Organ wyjaśnił, iż decyzja o przyznaniu środków finansowych na utrzymanie lokalu rodziny zastępczej jest decyzją związaną tzn. zależy m.in. od potwierdzenia, przez organizatora pieczy zastępczej, zasadności przyznania tych środków.
Zatem należało zbadać w jakim stopniu obciąża rodzinę utrzymanie lokalu mieszkalnego poprzez porównanie wydatków w stosunku do dochodów rodziny. W tym przypadku wydatki na utrzymanie lokalu wyniosły 8,52 % całości osiąganych dochodów, co w ocenie organu stanowiło znikome obciążenie budżetu rodziny.
Małżeństwo złożyło skargę do sądu administracyjnego.
Uznało bowiem, iż organ popełnił błąd w ustaleniach faktycznych, opierając swoją decyzję na opinii organizatora pieczy zastępczej.
WSA uznał, iż skarga jest niezasadna.
Sąd przypomniał, iż przyznanie środków pieniężnych na pokrycie wydatków mieszkaniowych rodziny zastępczej jest uzależnione od spełnienia dwóch kryteriów, wśród których istotne znaczenie ma opinia organizatora rodzinnej pieczy zastępczej.
Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>
Opinia taka ma na celu dokonanie analizy kondycji finansowej rodziny zastępczej na co składają się, niewątpliwie, dochody i wydatki rodziny związane z utrzymaniem i eksploatacją lokalu.
W ocenie sądu, gdyby ustawodawca założył, że należy przyznać rodzinie zastępczej środki finansowe w wysokości wynikającej z jej wniosku, bez żadnej kontroli jej sytuacji finansowej, to zbędnym byłoby powoływanie instytucji opiniodawczej, jaką jest organizator rodzinnej pieczy zastępczej.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Białymstoku z 5 maja 2016 r., sygn. akt II SA/Bk 213/16, nieprawomocny