Deklarację przystąpienia do Porozumienia Burmistrzów podpisali podczas tegorocznych Pomorskich Dni Energii przedstawiciele władz: Sopotu, Krokowej, Pruszcza Gdańskiego, Kalisk, Gniewu, Miastka, Tuchomia, Czarnej Dąbrówki, Ustki, Chojnic, Skarszew, Pelplina, Rumii, Wicka, Lęborka, Pucka, Słupska i Brus. Tym samym lista sygnatariuszy Porozumienia Burmistrzów zwiększyła się w Polsce do 60.
Porozumienie między burmistrzami to popularny ruch europejski, skupiający władze lokalne i regionalne. Zrzesza niemal 6,5 tys. miast i gmin europejskich i obejmuje jedną trzecią populacji Europy. Miasta i gminy dobrowolnie włączają się w działania na rzecz lepszego wykorzystania energii, jej oszczędzania i wykorzystania źródeł odnawialnych. Członkowie Porozumienia Burmistrzów zobowiązują się do spełnienia, a nawet przekroczenia, celów pakietu energetyczno-klimatycznego. To oznacza, że do 2020 roku zmniejszą, na podlegających im obszarach, emisję gazów cieplarnianych o co najmniej 20 proc.
NFOŚiGW pełni rolę Krajowego Koordynatora Porozumienia Burmistrzów na mocy umowy partnerstwa z Dyrekcją Generalną ds. Energii Komisji Europejskiej. .
Mieszkańcy miast zużywają 70 proc. ogółu wytworzonej energii, wpływającej na emisje gazów cieplarnianych. Dlatego Komisja Europejska uznała, że współpraca i wymiana wiedzy pomiędzy miastami jest niezwykle ważna. Porozumienie Burmistrzów planuje włączyć sięw realizację nowych ram politycznych UE na lata 2020-2030, dotyczących klimatu i energii. Unia Europejska postawiła sobie za zadanie zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 40 proc. do 2030 roku.
Źródło: www.nfosigw.gov.pl
Przybywa gmin chcących działać na rzecz klimatu
Lista sygnatariuszy Porozumienia Burmistrzów zwiększyła się w Polsce do 60, a województwo pomorskie stało się liderem w działaniach na rzecz unijnej polityki energetyczno-klimatycznej.