Uczestnicy rynku zdołali zaobserwować znaczący spadek udzielania zamówienia w trybie przetargu ograniczonego po wejściu w życie nowelizacji p.z.p. We wcześniejszym stanie prawnym zamawiający musiał przekazać SIWZ dopiero wykonawcom zaproszonym do składania ofert. Aktualnie specyfikacja musi zostać udostępniona już w dniu publikacji ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym UE. Może spowodować to spadek zainteresowania tym trybem wśród zamawiających, bowiem często zdażało się, że podmiot przygotowujący postępowanie nie miał gotowej specyfikacji w dniu ogłoszenia.
Jak wskazuje "DGP" zamawiający korzystali z trybu przetargu ograniczonego głównie przy inwestycjach finansowanych ze środków unijnych. Często ogłaszano postępowanie jeszcze bez akceptacji wniosku o dofinansowanie. Dopiero po uzyskaniu środków kończono SIWZ i przekazywano ją wykonawcom. Obowiązek opracowania specyfikacji już w momencie ogłoszenia o zamówieniu może zniechęcić zamawiających.
SIWZ musi dokładnie odzwierciedlać potrzeby zamawiającego >>>
Zmiana przepisów dotyczących odwołania do KIO również wpływa na zmniejszone zainteresowanie tym trybem udzielania zamówienia. Postanowienia SIWZ w przetargu ograniczonym może bowiem zaskarżyć każdy z przedsiębiorców, który wyraził zainteresowanie wzięciem udziału w postępowaniu, co skutkować może zwiększoną liczbą prowadzonych sporów przetargowych.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Dowiedz się więcej z książki | |
Europejskie prawo zamówień publicznych. Komentarz
|