Jeden z mieszkańców wystąpił do kierownika urzędu stanu cywilnego o dokonanie, w trybie administracyjnym, zmiany jego dotychczasowego nazwiska.
W uzasadnieniu mężczyzna istotne znaczenie przypisywał liczbom i ich układowi, w szczególności zaś tłumaczył, że dodana litera "d" do jego nazwiska jest równoznaczna z liczbą 4, której przypisuje szczególne znaczenie.
Kierownik odmówił dokonania zmiany nazwiska.
Mężczyzna poskarżył się do sądu administracyjnego.
WSA wyjaśnił, iż chociaż nazwisko jest dobrem osobistym każdego człowieka, którym może on swobodnie dysponować, to jednak swoboda ta nie ma charakteru zupełnego.
Do zmiany nazwiska nie jest bowiem wystarczająca sama wola zainteresowanego. Musi być ona uzasadniona ważnymi powodami.
Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>
Takie ograniczenie dowolności jest konsekwencją zasady stabilizacji nazwisk, które służyć mają przede wszystkim identyfikacji konkretnej osoby. Sama wola wnioskodawcy co do zmiany nazwiska, nie stanowi przesłanki samej w sobie, jeśli nie jest ona poparta ważnymi powodami.
W pojęciu ważne powody nie mieszczą się historyczne i współczesne zdarzenia, jak i znane osoby świata polityki, kultury, sportu i ogólnie życia społecznego.
Fascynacja określonymi okresami historycznymi, a nawet utożsamianie się z określonymi osobami, głębokie wewnętrzne przekonanie wnioskodawcy o jego udziale w określonych zdarzeniach historycznych oraz jego roli w tych zdarzeniach, "powierzonej" misji w związku z udziałem w tych zdarzeniach,
Podobnie jak i przeświadczenie o znaczeniu numerologii i wpływie kosmosu, nie mieszczą się w pojęciu ważne powody – podkreślił sąd.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Łodzi z 16 stycznia 2016 r., sygn. akt III SA/Łd 1011/15, nieprawomocny