Z dniem 20 sierpnia 2013 r. weszła w życie ustawa z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych (Dz. U. poz. 938) . Celem nowelizacji jest zawieszenie na okres 2013 roku stosowania przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240, z późn. zm.) dotyczących tzw. pierwszego progu ostrożnościowego oraz tzw. tymczasowej reguły wydatkowej.


Pierwsza procedura ostrożnościowa uruchamiana jest w sytuacji, gdy wartość relacji państwowego długu publicznego do produktu krajowego brutto ogłoszona przez Ministra Finansów jest większa od 50 %, lecz nie większa od 55 % (tj. w przypadku przekroczenia tzw. pierwszego progu ostrożnościowego). W takiej sytuacji Rada Ministrów zobowiązania jest uchwalić na kolejny rok taki projekt ustawy budżetowej, w którym relacja deficytu budżetu państwa do dochodów budżetu państwa nie przekracza analogicznej relacji z roku bieżącego wynikającej z ustawy budżetowej. Natomiast tymczasowa reguła wydatkowa ogranicza tempo wzrostu tzw. wydatków elastycznych (wysokość tych środków może być regulowana przez rząd) oraz nowych wydatków sztywnych (które budżet państwa musi ponieść) do 1% ponad inflację w skali roku w okresie obowiązywania procedury nadmiernego deficytu nałożonej na Polskę przez Radę UE.


Wejście w życie nowych przepisów będzie miało znaczenie dla uchwalenia ewentualnej ustawy o zmianie ustawy budżetowej na rok 2013 oraz opracowania projektu ustawy budżetowej na rok 2014. W ocenie rządu niezawieszenie progu ostrożnościowego skutkowałoby cięciami wydatków z budżetu państwa. Warto przypomnieć, że wydatki te obejmują również dotacje dla jednostek samorządu terytorialnego.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych (Dz. U. poz. 938)