W naszym urzędzie obowiązki kierownika kancelarii tajnej, wykonuje osoba zatrudniona na stanowisku urzędniczym - na podstawie mianowania, której wykonywanie obowiązków kierownika kancelarii tajnej powierzono w 2004 r. i która czynności te wykonuje oprócz swojego podstawowego zakresu obowiązków. W rozporządzeniu z dnia 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 146, poz. 1222 z późn. zm) -dalej r.z.w.p.s. nie było takiego stanowiska, jak "kierownik kancelarii tajnej", natomiast w rozporządzeniu z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz. U. Nr 50, poz. 398) - dalej r.w.p.s. kierownik kancelarii tajnej został sklasyfikowany w grupie stanowisk pomocniczych i obsługi w stosunku do których powinno się ustalić regulamin premiowania i określić wysokość premii.

Co zrobić z pracownikiem zatrudnionym na podstawie mianowania, co, do którego do 31 grudnia 2011 r. zastosowanie mają przepisy o wynagrodzeniu, ujętym w rozporządzeniu z 2005 r., a który na dzień dzisiejszy jest w grupie stanowisk pomocniczych i obsługi, co do których istnieje obowiązek ustalenia regulaminu premiowania?

Odpowiedź

W stosunku do pracownika mianowanego obowiązywać będą wszystkie dotychczasowe przepisy płacowe - do końca 2011 r.

Zgodnie z art. 59 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych , do dnia 31 grudnia 2011 r. w stosunku do pracowników samorządowych mianowanych stosuje się dotychczasowe przepisy dotyczące wynagrodzeń. Przepis ten oznacza, że obowiązują wobec pracowników mianowanych wszystkie dotychczasowe przepisy płacowe. Zgodnie zaś z art. 9 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.) - dalej k.p. przez przepisy prawa pracy rozumie się przez nie tylko przepisy k.p. oraz ale też przepisy innych ustaw i aktów wykonawczych, określające prawa i obowiązki pracowników i pracodawców, a także postanowienia układów zbiorowych pracy i innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów i statutów określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy. Tym samym po 1 stycznia 2009 r. do końca 2011 r. obowiązywać będzie w stosunku do wskazanego pracownika mianowanego, nie tylko r.z.w.p.s., ale i wydany na jego podstawie regulamin premiowania.


Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458)