Czy pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku kierownika działu można przenieść na niższe stanowisko z niższym wynagrodzeniem na mocy porozumienia stron?

W związku z reorganizacją urzędu nastąpi likwidacja dotychczasowego stanowiska.

Czy zgodnie z art. 23 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych trzeba będzie przez 6 miesięcy wypłacać wynagrodzenie, które pracownik posiadał na stanowisku kierowniczym?

Odpowiedź

Dopuszczalne jest przeniesienie urzędnika samorządowego na niższe stanowisko w ramach reorganizacji o ile odpowiada ono jego kwalifikacjom. Jeżeli na niższym stanowisku przysługiwać pracownikowi będzie odpowiednio niższe wynagrodzenie, przez 6 miesięcy następujących po miesiącu, w którym pracownik został przeniesiony na nowe stanowisko, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie dotychczasowe (wyższe).

Zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458) - dalej u.p.s., w przypadku reorganizacji jednostki pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, można przenieść na inne stanowisko odpowiadające jego kwalifikacjom, jeżeli ze względu na likwidację zajmowanego przez niego stanowiska nie jest możliwe dalsze jego zatrudnienie na tym stanowisku. W przepisie tym mowa jest o stanowisku odpowiadającym kwalifikacjom przenoszonego urzędnika, a nie stanowisku równorzędnym. Oznacza to, że dopuszczalne jest przeniesienie na stanowisko niższe, jednak na tyle wysokie, by optymalnie wykorzystać kwalifikacje i możliwości danego urzędnika. Na pewno przeniesienie nie może być traktowane jako "kara" lub szykana - tak może być w sytuacji przeniesienia urzędnika np. na stanowisko znacznie poniżej jego kwalifikacji (np. stanowisko nieurzędnicze o niskiej kategorii zaszeregowania), co może być zakwalifikowane jako sprzeczne z zasadami współżycia społecznego (art. 8 k.p.) i być zakwalifikowane - o ile zostanie udowodnione - jako przejaw dyskryminacji lub mobbingu. Zauważyć należy, że w wypadku wskazanym w art. 23 ust. 1 u.p.s., nie jest - dla ważności przeniesienia - wymagana zgoda pracownika. Może on oczywiście odmówić przeniesienia i w takim wypadku stosunek pracy może być rozwiązany za wypowiedzeniem jednakże z przyczyn dotyczących pracodawcy.

W przypadku zgodnego z prawem przeniesienia, zgodnie z art. 23 ust. 2 u.p.s., pracownik zachowuje prawo do dotychczasowego wynagrodzenia, jeżeli jest ono wyższe od wynagrodzenia przysługującego na nowym stanowisku przez okres 6 miesięcy następujących po miesiącu, w którym pracownik został przeniesiony na nowe stanowisko. W razie przeniesienia na stanowisko niższe, z niższym wynagrodzeniem, pracownik zachowuje więc prawo do wyższego wynagrodzenia przez wskazany okres.