Pytanie:
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą uzyskała zezwolenie starosty na transport odpadów. Nastąpiło przekształcenie przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą w jednoosobową spółkę kapitałową, tj. spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, na podstawie oświadczenia tej osoby zawartego w akcie notarialnym – zapis w KRS. W CEiDG wpis wykreślono, ale na podstawie art. 34 ust. 2 pkt 1a ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 584). Spółka ta złożyła wniosek o udzielenie nowego zezwolenia na transport odpadów (środki transportu oraz sposób transportu odpadów nie uległy zmianie, zmianie ulegają rodzaje odpadów przewidywane do transportu).
Czy w rozpatrywanym przypadku następuje przeniesienie zezwolenia na transport odpadów z osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą na spółkę? Jaka jest podstawa prawna ewentualnego przeniesienia? Czy w rozpatrywanym przypadku będą miały zastosowanie przepisy art. 584[2] § 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1030, z późn. zm.) - dalej k.s.h.? Jak formalnie załatwić taką sprawę?
Jaką podstawę prawną należy zastosować w przypadku takiej zmiany decyzji?
Odpowiedź:
W przypadku przekształcenia jednoosobowej działalności w spółkę prawa handlowego wszelkie zezwolenia i pozwolenia „przechodzą” na spółkę. Nie ma potrzeby dokonywania zmian w trybie art. 155 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 267, z późn. zm.) - dalej k.p.a. Zastosowanie znajdą przepisy art. 217 k.p.a. dotyczące wydawania zaświadczeń.
Uzyskanie zaświadczenia leży w interesie podmiotu przekształconego i organ nie ma podstaw, aby odmówić jego wydania. Poza tym zaświadczenie wydawane jest ze względu na pewność obrotu gospodarczego i umożliwia podmiotowi przekształconemu korzystanie bez przeszkód z decyzji wydanych na podmiot pierwotny (przedsiębiorcę prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG).
Przedsiębiorca przekształcony powinien zwrócić się do organu wydającego decyzję (zezwolenie na transport odpadów), przedkładając umowę spółki oraz wpis do KRS, o wydanie zaświadczenia potwierdzającego, że z dniem przekształcenia jednoosobowej działalności zezwolenie wydane na przedsiębiorcę prowadzącego działalność gospodarczą zostało przeniesione na spółkę. Zmiana polegać będzie na zmianie adresata.
Zaświadczenie jest urzędowym poświadczeniem określonych faktów lub stanu prawnego, potwierdzającym istnienie uprawnienia lub obowiązku przyznanego lub potwierdzonego wcześniej w decyzji (konstytutywnej lub deklaratoryjnej) bądź w innym indywidualnym akcie prawnym. Jako dokument urzędowy zaświadczenie korzysta z domniemania dwojakiego rodzaju: domniemania prawdziwości oraz domniemania zgodności z prawdą oświadczenia organu, od którego dokument pochodzi (por. wyrok NSA z dnia 18 marca 2011 r., I OSK 1898/10, LEX nr 1079721). Postępowanie ma charakter gabinetowy, w którym upoważniony pracownik organu administracji weryfikuje żądanie wydania zaświadczenia przez pryzmat przesłanek opisanych w art. 217 § 2 k.p.a. Wydanie zaświadczenia jest czynnością materialno-techniczną organu, stanowiącą potwierdzenie określonych faktów lub stanu prawnego.
W literaturze przedmiotu przez zaświadczenie rozumie się "przewidziane w przepisach prawnych potwierdzenie pewnego stanu rzeczy przez właściwy organ państwowy lub społeczny na żądanie zainteresowanej osoby" (tak: J. Lang, Zaświadczenia w rozumieniu kodeksu postępowania administracyjnego, Organizacja. Metody. Technika 1988, nr 2, s. 14; tak także B. Adamiak, J. Borkowski, Postępowanie administracyjne i sądowoadministracyjne, Warszawa 2004, wyd. II, s. 567) – tak WSA w wyroku z dnia 13 stycznia 2011 r., II SA/Bk 75/10 (LEX nr 752406).
W momencie uzyskania wpisu w KRS przedsiębiorca, który chce transportować odpady innego rodzaju, powinien wystąpić o zmianę zezwolenia. Organ, zmieniając zezwolenie, powinien jako adresata zezwolenia wskazać spółkę.
Uzasadnienie:
Przekształcenie przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę kapitałową skutkuje z mocy prawa wejściem spółki przekształconej w prawa i obowiązki przekształconego przedsiębiorcy. Wynika to wprost z art. 584[2] § 1 k.s.h., który stanowi, że spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego. Spółka przekształcona pozostaje podmiotem, w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej (art. 584[2] § 2 k.s.h.).
Z art. 584[1] § 1 k.s.h. wynika, że przedsiębiorca przekształcany staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie właściwy organ ewidencyjny z urzędu wykreśla przedsiębiorcę przekształcanego z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Przekształcenia jednoosobowej działalności w spółkę skutkuje przeniesieniem zezwoleń
Przekształcenie przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę kapitałową skutkuje z mocy prawa wejściem spółki przekształconej w prawa i obowiązki przekształconego przedsiębiorcy. Przedsiębiorca przekształcany staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki do rejestru (dzień przekształcenia).