Przewiduje to podpisany przez Ministra Edukacji Narodowej projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania.

Rozporządzenie określając minimalny dzienny wymiar godzin zajęć świadczonego w innej formie wychowania przedszkolnego tj. w punkcie przedszkolnym lub zespole wychowania przedszkolnego nauczania, wychowania i opieki pozostawia go na poziomie 3 godzin.

Jednocześnie, zawiera wyższy, niż obecnie obowiązujący, minimalny tygodniowy wymiar godzin zajęć w zależności od liczby dzieci w grupie.

Wprowadzana zmiana dotyczy również liczebności poszczególnych grup.

W rozporządzeniu określono, że minimalny tygodniowy wymiar godzin zajęć nauczania, wychowania i opieki świadczonych w innej formie wychowania przedszkolnego tj. w punkcie przedszkolnym lub zespole wychowania przedszkolnego, zmienia się w zależności od liczby dzieci w grupie. W grupie liczącej od 3 do 12 dzieci minimalny wymiar zajęć wynosi 12 godzin, w grupie liczącej od 13 do 16 dzieci 16 godzin, w grupie liczącej od 17 dzieci do 20 dzieci 20 godzin, a w grupie liczącej powyżej 20 dzieci 25 godzin.

Wprowadzenie nowelizacji rozporządzenia w przedmiotowym zakresie, pozwoli na uniknięcie zarzutu nierównego, niezgodnego z Konstytucją RP, traktowania dziecka, którego prawo do wychowania przedszkolnego (jego wymiar) jest obecnie zbyt zróżnicowane w zależności od miejsca jego realizacji. Zmiana ma na celu dążenie do sytuacji, w której wszystkie dzieci będą miały, w miarę możliwości, zapewnione równe szanse edukacyjne.

Wskazanie w rozporządzeniu minimalnego wymiaru 25 godzin dla grupy dzieci powyżej 20 osób nie oznacza jednak, iż taki sam, lub większy wymiar, nie może zostać ustalony dla mniejszej grupy dzieci, mając jednocześnie na względzie, iż w każdej z tych grup mogą być dzieci 5-letnie realizujące roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne.

MEN podkreśla, iż są to minimalne wymiary godzin zajęć i nic nie stoi na przeszkodzie, aby organy prowadzące inne formy wychowania przedszkolnego ustalały większe wymiary niż wskazane w rozporządzeniu. Organy prowadzące są obowiązane uwzględnić w szczególności konieczność dostosowania innych form wychowania przedszkolnego, które są uzupełnieniem sieci przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej, do sytuacji i potrzeb lokalnych, co oznacza, że dzienny wymiar godzin zajęć nauczania, wychowania i opieki świadczonego w punkcie lub zespole musi być dostosowany do możliwości dzieci oraz potrzeb rodziców.

Rozporządzenie czeka na publikację w Dzienniku Ustaw.

Na podstawie:
www.bip.men.gov.pl, stan z dnia 4 lipca 2011 r.