Pytanie:
Czy przewodniczącym, (a przynajmniej członkiem) komisji konkursowej na dyrektora szkoły podstawowej lub gimnazjum jako przedstawiciel organu prowadzącego może być wójt lub wicewójt?

Odpowiedź:
W świetle orzecznictwa sądów administracyjnych wójt i zastępca wójt nie powinien być przedstawicielem organu prowadzącego i przewodniczącym komisji konkursowej w celu wyłonienia kandydata na stanowisko dyrektora szkoły.

Uzasadnienie:
W świetle orzecznictwa sądów administracyjnych wójt nie może być przedstawicielem organu prowadzącego w komisji konkursowej w celu wyłonienia kandydata na stanowisko dyrektora szkoły. Ponieważ burmistrz, jako organ prowadzący szkołę publiczną, zatwierdza konkurs albo unieważnia konkurs i zarządza ponowne jego przeprowadzenie. W wyroku z dnia 6 listopada 2012 r. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (wyrok WSA z dnia 6 listopada 2012 r. IV SA/Wr 649/12) sąd wskazał na to, że zgodnie z przepisami u.s.o. wójt, jako organ prowadzący szkołę podstawową jest organem zatwierdzającym konkurs na stanowisko dyrektora tej szkoły, bądź unieważniającym taki konkurs. W związku z tym w sytuacji, gdyby był członkiem komisji (nawet niekoniecznie jako jej przewodniczący), stawałby się "sędzią we własnej sprawie", co prowadziłoby do niemożności zachowania bezstronności postępowania konkursowego. Według zapisu art. 26 w związku z art. 11a ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym - dalej u.s.g., organem wykonawczym gminy jest wójt. Oznacza to, iż burmistrz jest jednoosobowym organem wykonawczym gminy miejskiej lub miejsko-wiejskiej. Moim zdaniem wiceburmistrz ze względu na zapis choćby art. 28g u.s.g., zgodnie z którym w przypadku przemijającej przeszkody w wykonywaniu zadań i kompetencji burmistrza spowodowanej np. niezdolnością do pracy z powodu choroby trwającej powyżej 30 dni jego przejmuje jego zadania, nie powinien być powoływany w skład komisji konkursowej.

WSA wskazał, że zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty - dalej u.s.o. wójt (burmistrz, prezydent miasta), jako organ prowadzący szkołę podstawową jest organem zatwierdzającym konkurs na stanowisko dyrektora tej szkoły, bądź unieważniającym taki konkurs. W związku z tym w sytuacji, gdyby był członkiem komisji (nawet niekoniecznie jako jej przewodniczący), stawałby się "sędzią we własnej sprawie", co prowadziłoby do niemożności zachowania bezstronności postępowania konkursowego. 

LEX Prawo Oświatowe
Artykuł pochodzi z programu LEX Prawo Oświatowe
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami