Czy starosta powinien uzgodnić przedsięwzięcie mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, zlokalizowane na obszarze Natura 2000, w przypadku gdy regionalny dyrektor ochrony środowiska stwierdził brak znaczącego oddziaływania na obszar Natura 2000?

Odpowiedź

Decyzja w tym zakresie należy do starosty. Bez znajomości rodzaju, skali i charakteru danego przedsięwzięcia niemożliwe jest jednoznaczne stwierdzenie możliwości znaczącego oddziaływania tego przedsięwzięcia na obszar Natura 2000 tylko na podstawie faktu, iż ma być ono realizowane na terenie tego obszaru.

Należy przy tym podkreślić, iż w przypadku, gdy - w opinii starosty - przedmiotowe przedsięwzięcie jednak może znacząco oddziaływać na obszar Natura 2000, powinien on przekazać sprawę uzgodnienia warunków realizacji tego przedsięwzięcia regionalnemu dyrektorowi ochrony środowiska wg właściwości (w tej sytuacji należy liczyć się z możliwością wystąpienia sporu kompetencyjnego).

W tym kontekście konieczne jest też wskazanie, iż po dniu 15 listopada 2009, wyłączne kompetencje do uzgadniania warunków realizacji wszystkich przedsięwzięć mogących (zawsze/potencjalnie) znacząco oddziaływać na środowisko przysługiwać będą regionalnym dyrektorom ochrony środowisko. Sprawy do tego czasu przez starostów nie rozstrzygnięte powinny zostać przekazane regionalnym dyrektorom według właściwości.

Uzasadnienie

Na wstępie należy wskazać, iż w kontekście informacji podanych w przedmiotowym pytaniu niezrozumiała jest procedura, jakiej zostało poddane dane przedsięwzięcie, a w szczególności charakter i podstawa "stwierdzenia" przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska braku znaczącego oddziaływania tego przedsięwzięcia na obszar Natura 2000. Stąd też odpowiedź na przedmiotowe pytanie niekoniecznie może w pełni rozwiązywać problem podniesiony przez pytającego.

Zgodnie z art. 77 ust. 1 pkt 1 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie , w ramach oceny oddziaływania na środowisko prowadzonej dla przedsięwzięć mogących (zawsze/potencjalnie) znacząco oddziaływać na środowisko, regionalny dyrektor ochrony środowiska uzgadnia środowiskowe warunki realizacji przedsięwzięcia.

Przez rok od dnia wejścia w życie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie (a więc do dnia 15 listopada 2009 r.), obowiązek ten spoczywa na staroście - zgodnie z art. 156 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie . Starosta dokonuje tego uzgodnienia samodzielnie. W procedurze oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko nie ma etapu zapytania regionalnego dyrektora ochrony środowiska o wpływ danego przedsięwzięcia na obszar Natura 2000.

Jeżeli chodzi natomiast o przedsięwzięcia mogące znacząco oddziaływać na obszar Natura 2000, to już od dnia wejścia w życie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie powinny one były być uzgadniane przez regionalnych dyrektorów ochrony środowiska.

Zakładając, iż w przedmiotowym przypadku nie zaszły żadne nieprawidłowości w procedurze, na podstawie podanych w pytaniu danych można wnioskować, iż regionalny dyrektor ochrony środowiska przekazał sprawę uzgodnienia środowiskowych uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia staroście wg właściwości (na podstawie art. 156 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie ), uznając, iż nie jest właściwy z uwagi na brak znaczącego oddziaływania danego przedsięwzięcia na obszar Natura 2000.

W takim przypadku stwierdzenie regionalnego dyrektora ochrony środowiska nie jest wiążące dla starosty.
W przypadku, gdy starosta zgadza się z brakiem znaczącego oddziaływania danego przedsięwzięcia na obszar Natura 2000, powinien on uzgodnić warunki realizacji tego przedsięwzięcia.

W przypadku, gdyby starosta uznał, iż dane przedsięwzięcie jednak może znacząco oddziaływać na obszar Natura 2000 i z tego względu uzgodnienia powinien dokonać regionalny dyrektor ochrony środowiska, w obecnym stanie prawnym powstałby spór kompetencyjny - do rozstrzygnięcia zgodnie z art. 22 Kodeksu postępowania administracyjnego .

Decyzja w tym zakresie należy do starosty. Bez znajomości rodzaju, skali i charakteru danego przedsięwzięcia niemożliwe jest jednoznaczne stwierdzenie możliwości znaczącego oddziaływania tego przedsięwzięcia na obszar Natura 2000 tylko na podstawie faktu, iż ma być ono realizowane na terenie tego obszaru.

Należy tu jednak wskazać, iż z dniem 15 listopada 2009 r. wskazany powyżej spór kompetencyjny oraz kwestia dokonania uzgodnienia przez starostę staną się bezprzedmiotowe. Od tego dnia regionalnemu dyrektorowi ochrony środowiska przysługiwać będą wyłączne kompetencje do uzgadniania warunków realizacji wszystkich przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, bez względu na to, czy jednocześnie mogą one znacząco oddziaływać na obszar Natura 2000, czy też nie.

Nie rozstrzygnięty do dnia 15 listopada 2009 r. wniosek o przeprowadzenie uzgodnienia powinien zostać przekazany właściwemu w tej sprawie wojewódzkiemu dyrektorowi ochrony środowiska, a samo postępowanie w sprawie wydania postanowienia uzgadniającego powinno zostać umorzone jako bezprzedmiotowe. Przekazana regionalnemu dyrektorowi ochrony środowiska sprawa powinny się zaś toczyć się od początku.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.)
Ustawa z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zm.)