Jesteśmy jednostką budżetową. W sierpniu 2011 r. pracownik dostarczył dokumenty uzupełniające staż pracy, co spowodowało nabycie prawa do nagrody jubileuszowej (pracownik uzupełnił staż o 2 lata). W trakcie przeliczania stażu pracy okazało się że pracownik nabył praco do nagrody jubileuszowej:
już w 2006 (25 lat,) a nagroda nie została wypłacona w wyniku przeoczenia pracodawcy
w 2011 (30 lat).

Czy w tej sytuacji należy wypłacić obie nagrody jubileuszowe?

Czy od pierwszej należy naliczyć odsetki, skoro pracodawca zawinił i nie wypłacił jej w terminie?

Jaką należy przyjąć podstawę naliczenia nagrody, wynagrodzenie z 2006 r. czy 2011 r.?

Czy obie nagrody są zwolnione ze składek na ubezpieczenie?

Odpowiedź

Nie. Należy wypłacić nagrodę za 30 lat pracy przysługującą w bieżącym roku. Roszczenie o wypłatę nagrody za 25 lat pracy, przysługującą w 2006 r. przedawniło się.

Nagrody jubileuszowe, wypłacane nie częściej niż co 5 lat nie stanowią podstawy wymiaru składek ZUS.

Jeżeli pracodawcą jest samorządowa jednostka budżetowa wówczas, zgodnie z § 8 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz. U. Nr 50, poz. 398 z późn. zm.) – dalej r.w.p.s. pracownik samorządowy nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu uprawniającego do tej nagrody albo w dniu wejścia w życie przepisów wprowadzających nagrody jubileuszowe. Jeżeli w aktach osobowych brak jest odpowiedniej dokumentacji, warunkiem ustalenia prawa do nagrody jubileuszowej jest udokumentowanie przez pracownika samorządowego prawa do tej nagrody (§ 8 ust. 4 r.w.p.s. ).

Oznacza to, że pracownikowi przysługuje jedynie nagroda za 30 lat pracy, do wypłacenia w 2011 r.

Zobowiązanie pracodawcy do wypłacenia nagrody za 25 lat pracy w 2006 r. przedawniło się w roku 2009 – zgodnie bowiem z art. 291 § 1 Kodeksu pracy roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.

Każda nagroda jubileuszowa, która według zasad określających warunki jej przyznawania przysługuje pracownikowi nie częściej niż co 5 lat, jest zwolniona z oskładkowania - § 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. Nr 161, poz. 1106, z późn. zm.) .

W pytaniu nie wskazano o jaką jednostkę budżetową chodzi. Stąd w pełni precyzyjna odpowiedź nie jest możliwa, gdyż nie wiadomo jaką podstawę prawną przyjąć dla ustalania prawa do nagrody jubileuszowej. W dalszej odpowiedzi przyjęto, że chodzi o samorządową jednostkę budżetową.

Przydatne materiały:
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz. U. Nr 50, poz. 398 z późn. zm.)
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. 1998 r. Nr 21, poz. 94)
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. Nr 161, poz. 1106, z późn. zm.)