Wojewódzki sąd administracyjny wyrokiem z 15 grudnia 2009 r. (sygn. I SA/Kr 1349/09) rozstrzygnął spór dotyczący uiszczenia opłaty uzdrowiskowej przez osoby przebywające w szpitalu uzdrowiskowym.
Za każdy dzień pobytu na obszarze, któremu nadano status uzdrowiska, gminne organy podatkowe mają obowiązek pobrać opłatę uzdrowiskową. Dotyczy to tych osób fizycznych, które przebywają w danej miejscowości w celach zdrowotnych, turystycznych, wypoczynkowych, lub szkoleniowych.
Zgodnie jednak z art. 17 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych z opłaty zwolnione są osoby przebywające w szpitalach. Sporną kwestią jest natomiast o jakie typy szpitali chodziło ustawodawcy. Niektóre gminne organy podatkowe nadają specjalny status szpitalom uzdrowiskowym i tym samym egzekwują opłatę od osób tam przebywających.
WSA uchylił decyzję organu stwierdzającą konieczność uiszczenia opłaty przez osoby przebywające w szpitalu uzdrowiskowym. Sąd w uzasadnieniu rozstrzygnięcia sporu stwierdził, że zakres świadczeń zakładu opieki zdrowotnej, w tym szpitala z zakresem świadczeń szpitala uzdrowiskowego, pozwala przyjąć, że te zakresy się pokrywają, co do podstawowych funkcji.
Organy podatkowe gminy nie są zatem uprawnione do pobierania opłaty uzdrowiskowej od osób przebywających w szpitalach uzdrowiskowych.