Odpowiedź

Gmina powinna powołać odrębną jednostkę.

Uzasadnienie

Gmina – w świetle zapisów ustawy o systemie oświaty , jest organem prowadzącym dla przedszkoli, szkół podstawowych oraz gimnazjów. Jedną z funkcji jaką pełni organ prowadzący jest funkcja nadzoru. Oznacza to, że organowi prowadzącemu przysługują względem prowadzonych przez siebie jednostek kompetencje władcze, pozwalające wywierać wpływ na prawidłowe funkcjonowanie jednostek nadzorowanych (M. Pilich, Ustawa o systemie oświaty, Komentarz, Wolters Kluwer, 2006, s. 299). Organ prowadzący sprawuje nadzór nad działalnością szkół i placówek w zakresie spraw finansowych i administracyjnych. W tym zakresie nadzorowi podlega w szczególności prawidłowość dysponowania przyznanymi szkole lub placówce środkami budżetowymi oraz pozyskanymi przez szkołę lub placówkę środkami pochodzącymi z innych źródeł.

Do zadań organu prowadzącego należy w szczególności zapewnienie obsługi administracyjnej, finansowej i organizacyjnej szkół i placówek. W celu wykonywania tych zadań, organ prowadzący może tworzyć jednostki obsługi ekonomiczno-administracyjnej szkół i placówek lub organizować wspólną obsługę administracyjną, finansową i organizacyjną prowadzonych szkół i placówek – art. 5 ust. 9 ustawy o systemie oświaty

Organ prowadzący nie może więc jednocześnie prowadzić obsługi administracyjno-finansowej szkół i placówek i pełnić funkcji organu nadzoru. Ponadto za całość gospodarki finansowej jednostki odpowiada jej kierownik (dyrektor szkoły) – art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 z późn. zm.). Prowadzenie obsługi finansowej szkoły przez gminę mijałoby się z wyznaczonym przez ustawodawcę celem i w efekcie nie byłoby miejsca na realizację funkcji nadzorczej nad szkołami i placówkami.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)