To, ż nie ma druku, nie zwalnia z obowiązku złożenia sprawozdania.
Zgodnie z art. 9na ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2013 r. poz. 1399, z późn. zm.) podmioty prowadzące punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych obowiązane są do sporządzenia rocznych sprawozdań. Sprawozdania przekazywane są właściwemu ze względu na miejsce prowadzenia działalności wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta, do 31 stycznia za poprzedni rok kalendarzowy, czyli do 31 stycznia 2016 r. (za rok 2015).
Ministerstwo Środowiska poinformowało, że z powodu dużej liczby zgłoszonych uwag do projektu nowe rozporządzenie (w którym zawarty będzie wzór rocznego sprawozdania sporządzanego przez podmiot prowadzący punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych) w sprawie wzoru sprawozdań o odebranych odpadach komunalnych, odebranych nieczystościach ciekłych oraz realizacji zadań z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi nie zostało jeszcze wydane. W związku z powyższym prowadzący PSZOK mają obowiązek przekazania wójtowi, burmistrzowi, prezydentowi miasta informacji wymaganych w art. 9na ust. 3, a forma przekazania tych informacji jest dowolna.
Przypominamy, że sprawozdanie musi zawierać informacje o masie:
1) poszczególnych rodzajów zebranych odpadów komunalnych, w tym o odpadach ulegających biodegradacji, oraz sposobie ich zagospodarowania, wraz ze wskazaniem instalacji, do których zostały przekazane zebrane odpady komunalne;
2) pozostałości z sortowania przeznaczonych do składowania powstałych z zebranych przez podmiot odpadów komunalnych;
3) odpadów papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła przygotowanych do ponownego użycia i do recyklingu, powstałych z zebranych przez podmiot odpadów komunalnych;
4) odpadów budowlanych i rozbiórkowych będących odpadami komunalnymi przygotowanych do ponownego użycia, poddanych recyklingowi i innym procesom odzysku powstałych z zebranych przez podmiot odpadów komunalnych.