Odpowiedź
Podmiot prowadzący przedszkole, w tym także przedszkole niepubliczne, jest zwolniony z podatku od nieruchomości w zakresie nieruchomości zajętych na tę działalność, o ile to właśnie on jest podatnikiem podatku od tej nieruchomości.
Uzasadnienie
Regulacje dotyczące podatku od nieruchomości zawarte są w przepisach ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613) - dalej u.p.o.l.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 u.p.o.l. podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące:
1) właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych;
2) posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych;
3) użytkownikami wieczystymi gruntów;
4) posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie:
a) wynika z umowy zawartej z właścicielem, Agencją Własności Rolnej Skarbu Państwa lub z innego tytułu prawnego, z wyjątkiem posiadania przez osoby fizyczne lokali mieszkalnych niestanowiących odrębnych nieruchomości,
b) jest bez tytułu prawnego.
Tak więc, osoba prowadząca przedszkole niepubliczne może być podatnikiem podatku od nieruchomości, tylko jeśli jest właścicielem, użytkownikiem wieczystym nieruchomości, względnie wynajmuje nieruchomość od gminy, bądź powiatu.
Zgodnie z przepisem art. 7 ust. 2 pkt 2 u.p.o.l. od podatku od nieruchomości zwalnia się m.in. publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne objęte systemem oświaty oraz prowadzące je organy, w zakresie nieruchomości zajętych na działalność oświatową.
Zwolnienie ma charakter podmiotowo-przedmiotowy. Dotyczy bowiem określonego podatnika (jednostkę organizacyjną systemu oświaty) i jednocześnie określonego przedmiotu podatku (jego nieruchomości zajętej na działalność oświatową).
Zgodnie z przepisem art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) - dalej u.s.o., system oświaty obejmuje m.in. przedszkola, w tym z oddziałami integracyjnymi, przedszkola specjalne oraz inne formy wychowania przedszkolnego.
Tak więc, podmiot prowadzący przedszkole, w tym także przedszkole niepubliczne, jest zwolniony z podatku od nieruchomości w zakresie nieruchomości zajętych na tę działalność.
Uwagi
Zwolnienie ma zastosowanie tylko do podmiotu prowadzącego przedszkole w zakresie jego nieruchomości zajętych na tę działalność. Nie ma zastosowania do wszystkich nieruchomości zajętych na przedszkola, ale tylko w odniesieniu do tych, dla których podatnikami są jednostki (podmioty) objęte systemem oświaty.
Przykładowo – podmiot prowadzi przedszkole w budynku wynajętym od innej osoby (nie od samorządu). Podatnikiem jest właściciel nieruchomości (niebędący jednostką systemu oświaty). Zwolnienie z podatku od nieruchomości nie ma tu zastosowania.
Przykładowo – podmiot prowadzi przedszkole w budynku wynajętym od gminy. Podatnikiem jest ten właśnie podmiot (będący jednostką systemu oświaty). Zwolnienie z podatku od nieruchomości ma tu zastosowanie.