Niepełnosprawni bardzo rzadko uzyskują unijne dotacje na realizacje szkoleń czy rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, z pewnością jest to jedna z przyczyn ich małej aktywizacji zawodowej. W związku z powyższym Ministerstwo Rozwoju Regionalnego chce, aby powstały wojewódzkie konkursy dedykowane tylko dla tej grupy.
Wśród uczestników wszystkich współfinansowanych przez UE szkoleń, niepełnosprawni stanowią jedyne 3 proc. Fundacje zrzeszające osoby niepełnosprawne zarzucają, że przez urzędy marszałkowskie i wojewódzkie traktowani są marginalnie. Ich projekty przegrywają w konkursach, pomimo pozytywnej oceny merytorycznej i formalnej. Dla przykładu, z kilkunastu bardzo podobnych projektów przewidujących tworzenie centrów aktywizujących niepełnosprawnych, złożonych w różnych województwach tylko, dwa otrzymały dofinansowanie.
Z pewnością duży wpływ na taką sytuację ma stosunkowo wyższy koszt takich szkoleń, aniżeli standardowych kursów. Można również spotkać się z opinią, że niepełnosprawni nie wygrywają konkursów, gdyż mają Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jest to z pewnością podejście krzywdzące dla niepełnosprawnych, z których tylko co szósty jest aktywny zawodowo.
Problem małej aktywności niepełnosprawnych dostrzegło Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. W projektach dotyczących edukacji i pracy niepełnosprawni stanowią zaledwie odpowiednio 3 i 1 proc wszystkich uczestników. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda jeśli chodzi o osoby, które zakładają firmy z unijnych środków, bowiem zaledwie co setna firma założona jest przez niepełnosprawnego.
Resort rozwiązanie tej sytuacji widzi w realizacji tzw. projektów dedykowanych, w których jedyną dopuszczalną grupą docelową będą niepełnosprawni. Konkursy tego rodzaju mają być rozpisane w przyszłym roku, a samorządy województw wyodrębnią na nie środki w planach działania na 2011 r. Regiony jednak już teraz mają premiować uczestnictwo osób niepełnosprawnych w projektach dla osób, które zamierzają założyć działalność gospodarczą.
Projekty dedykowane niepełnosprawnym
Gazeta Prawna, 5-7 marca 2010 r.
Opracowanie: Karol Kozłowski, RPE WKP
Źródło: Gazeta Prawna z dnia 5-7 marca 2010 r.