Projektowany jest pawilon handlowy wraz z parkingami i drogami wewnętrznymi.

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla danego terenu dopuszcza się zabudowę maksymalnie 30% działki.

Projektowane zagospodarowanie terenu obiektu przewiduje zabudowę ok. 70% działki.

Zwiększenie powierzchni zabudowy powoduje zwiększenie ilości wód opadowych spływających z terenu obiektu.

Wody te będą gromadzone w zbiorniku retencyjnym i następnie odprowadzane do rowu. Ilość wód odprowadzanych do rowu (w litrach na sekundę) ograniczona będzie do wielkości spływu z terenu działki niezabudowanej.

Czy w danej sytuacji zachodzą przesłanki do odmowy pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie wód opadowych do rowu?

Zgodnie z art. 126 pkt 1 Prawa wodnego pozwolenia odmawia się jeżeli: "projektowany sposób korzystania z wody narusza ustalenia dokumentów, o których mowa w art. 125 pkt 1 i 2 Prawa wodnego "

Czy w danej sytuacji należy uznać, że:
- projektowany sposób zagospodarowania terenu narusza wymogi miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - dalej mpzp (co będzie niewątpliwie przeszkodą do uzyskania pozwolenia na budowę), ale sposób korzystania z wód nie narusza mpzp, czyli pozwolenie wodnoprawne należy wydać;
- projektowany sposób zagospodarowania terenu narusza wymogi mpzp, co przekłada się na zwiększenie całkowitej ilości wód spływających z terenu obiektu (pomimo ograniczenia chwilowej ilości odprowadzanych wód) i należy odmówić pozwolenia.

Odpowiedź

Organ powinien bezwzględnie odmówić wydania pozwolenia wodnoprawnego, gdyż projektowany sposób zagospodarowania terenu narusza wymagania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Uzasadnienie


Zgodnie z art. 125 pkt 2 Prawa wodnego pozwolenie wodnoprawne nie może naruszać ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Plan ma istotne znaczenie dla gospodarki gruntami, gdyż określa w sposób wiążący społeczno – gospodarcze przeznaczenie nieruchomości, stanowiąc ograniczenie w jej dysponowaniu na dowolne cele i w dowolny sposób. Przepis art. 126 Prawa wodnego ma z kolei zastosowanie, gdy choćby jedna z przesłanek wskazana w art. 125 Prawa wodnego nie jest spełniona. Zatem wydanie pozwolenia wodnoprawnego jest uzależnione od zgodności z ustaleniami miejscowego planu.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019 ze zm.)