Czy wniosek o pozwolenie na budowę i projekt budowlany skierowany do starostwa powinien obejmować również działki dróg wojewódzkich?
Czy należy uzyskać uzgodnienie od wojewody na ww. inwestycję?
Odpowiedź
Wniosek o pozwolenie na budowę oraz przedłożony projekt budowlany obejmujący budowę sieci kanalizacji sanitarnej usytuowanej w pasie drogi gminnej kierowany do starosty nie powinien obejmować również działek dróg wojewódzkich.
Uzasadnienie
W myśl art. 82 ust. 3 pkt 3 Prawa budowlanego – dalej Pr. bud. wojewoda jest organem administracji architektoniczno-budowlanej wyższego stopnia w stosunku do starosty oraz organem pierwszej instancji w sprawach obiektów i robót budowlanych dróg publicznych krajowych i wojewódzkich wraz z obiektami i urządzeniami służącymi do utrzymania tych dróg i transportu drogowego oraz sytuowanymi w granicach pasa drogowego sieciami uzbrojenia terenu - niezwiązanymi z użytkowaniem drogi, a w odniesieniu do dróg ekspresowych i autostrad - wraz z obiektami i urządzeniami obsługi podróżnych, pojazdów i przesyłek. W związku z powyższym starosta będzie właściwy w przedmiocie pozwolenia na budowę sieci kanalizacji sanitarnej w zakresie pasa dróg gminnych, dlatego też projekt budowlany, który trafia do tego organu nie powinien obejmować działek dróg wojewódzkich. Tutaj bowiem, w świetle cytowanej wyżej regulacji, organem właściwym będzie wojewoda.
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 ze zm.)
Projekt budowlany sieci kanalizacji sanitarnej w pasie drogi gminnej nie powinien obejmować działek dróg wojewódzkich
Do starostwa złożono projekt budowlany sieci kanalizacji sanitarnej na całą wieś w pasie dróg gminnych, z zapisem, że zakres prac obejmuje również drogi wojewódzkie. Projekt został podzielony na dwa opracowania - jeden będzie rozpatrywał wojewoda, drugi starostwo.