WSA odrzucił skargę spółki na postanowienie Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej dotyczące zwrotu odwołania w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego na sprzedaż przez dostawcę energii elektrycznej w celu oświetlenia terenów publicznych. Sąd I instancji wskazał, iż wydanie zaskarżonego postanowienia nie stanowiło działalności z zakresu administracji publicznej a rozpoznanie sprawy nie należy do kompetencji sądu administracyjnego. Zdaniem WSA przepisy Prawa zamówień publicznych nie zawierają regulacji w przedmiocie możliwości zaskarżenia postanowienia Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej o zwrocie odwołania.

NSA rozpatrując skargę przypomniał, iż procedury udzielania zamówień publicznych mają na celu wybór wykonawcy, z którym zostanie zawarta umowa w sprawie zamówienia publicznego. Zgodnie z art. 139 ust. 1 Prawa zamówień publicznych do czynności podejmowanych w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, stosuje się przepisy kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964 r. Nr 1 6, Poz. 93). Tym samym umowa ta ma charakter cywilnoprawny a postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego i związane z nim postępowanie odwoławcze mają charakter spraw cywilnych. NSA podkreślił, iż w świetle przepisu art. 1 pkt 1 Kodeksu postępowania administracyjnego postępowanie przed Krajową Izbą Odwoławczą nie jest postępowaniem administracyjnym, gdyż nie rozstrzyga ono w drodze decyzji administracyjnej indywidualnej sprawy z zakresu administracji publicznej. NSA zgodził się ze stanowiskiem WSA, iż Prezes Izby nie jest organem administracji publicznej. Zasadniczo Prawo zamówień publicznych nie wskazuje wprost statusu prawnego Krajowej Izby Odwoławczej, jednak w ocenie NSA jest ona specjalnym organem władzy publicznej powołanym do rozpoznawania spraw cywilnoprawnych w ramach udzielenia zamówienia publicznego. Krajowa Izba Odwoławcza oraz jej Prezes nie stosują w świetle przepisów władztwa administracyjnego w stosunku do stron postępowania odwoławczego w celu rozstrzygnięcia indywidualnych spraw z zakresu administracji publicznej, nie wydają też decyzji administracyjnej. Należy uznać, iż Prezes Krajowej Izby Odwoławczej nie jest organem administracji publicznej, jest natomiast organem Izby, a stosownie do art. 152 ust. 1 Prawa zamówień publicznych centralnym organem administracji rządowej w sprawach zamówień publicznych jest Prezes Urzędu.


Na podstawie:
Postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 września 2011 r., sygn. akt II GSK 1942/11, LEX nr 1027948

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. 2010 r. Nr 113, poz. 759 ze zm.)
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.)