Omówienie zmian w prawie pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.
Z dniem 1 lipca 2015 r. weszła w życie ustawa z dnia 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy − Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz.U. poz. 831). Celem nowelizacji jest wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych wynikających ze stosowania przepisu art. 12b ust. 5 znowelizowanej ustawy oraz dostosowanie przepisu art. 46w ustawy do obowiązujących od dnia 1 lipca 2015 r. przepisów Kodeksu postępowania karnego.
Zmiana przepisu art. 12b ust. 5 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 520) ma charakter doprecyzowujący i wiąże się z potrzebą wyeliminowania wątpliwości interpretacyjnych. Nowelizacja wskazanego przepisu ma na celu zapewnienie jego spójności z treścią przepisów art. 12d ust. 2, art. 40b ust.1 pkt 3 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz treścią załącznika do ustawy (Tabela nr 16, wiersze o lp. 3 i 4). Nowe brzmienie przepisu art. 12b ust. 5 wprost wskazuje, że zadaniem organu Służby Geodezyjnej i Kartograficznej, do którego przekazane zostały zbiory danych lub inne materiały stanowiące wyniki prac geodezyjnych lub prac kartograficznych, jest uwierzytelnianie dokumentów opracowanych na podstawie wykonanych prac geodezyjnych lub prac kartograficznych na potrzeby postępowań administracyjnych, postępowań sądowych lub czynności cywilnoprawnych. Z treści przepisu wynika, że organ powinien dokonać uwierzytelnienia, jeżeli w sprawie tego uwierzytelnienia złożony został wniosek. Zgodnie z treścią przepisu art. 12b ust. 5 zd. 2 uwierzytelnienie polega na potwierdzeniu zgodności dokumentu z danymi zawartymi w określonych w ustawie bazach danych lub z dokumentacją przekazaną do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Sposób i tryb uwierzytelniania określa rozporządzenie wydane na podstawie przepisu art. 12d ust. 2 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. Obecnie jest to rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 8 lipca 2014 r. w sprawie sposobu i trybu uwierzytelniania przez organy Służby Geodezyjnej i Kartograficznej dokumentów na potrzeby postępowań administracyjnych, sądowych lub czynności cywilnoprawnych (Dz.U. poz. 914).
W wyniku nowelizacji dostosowano przepis art. 46w ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, dotyczący postępowań przed komisjami dyscyplinarnymi w sprawach odpowiedzialności dyscyplinarnej, do zmian wprowadzonych do ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego (Dz. U. Nr 89, poz. 555, ze zm.), które weszły w życie z dniem 1 lipca 2015 r.
Obowiązujący dotychczas przepis art. 46w zawierał odesłanie do przepisów Kodeksu postępowania karnego dotyczących postępowania uproszczonego. W związku z tym, że z dniem 1 lipca 2015 r. uchylony został w dziale X Kodeksu postępowania karnego rozdział 51 - "Postępowanie uproszczone", konieczna była zmiana brzmienia art. 46w, poprzez wprowadzenie ogólnego odesłania do odpowiedniego stosowania przepisów Kodeksu postępowania karnego.
Zgodnie z przepisami przejściowymi czynności przed komisjami dyscyplinarnymi w sprawach odpowiedzialności dyscyplinarnej osób wykonujących samodzielne funkcje w dziedzinie geodezji i kartografii dokonane przed dniem wejścia w życie ustawy są skuteczne, jeżeli zostały dokonane z zachowaniem przepisów dotychczas obowiązujących. Ponadto do postępowań dyscyplinarnych wszczętych po dniu 1 stycznia 2015 r. i niezakończonych przed dniem wejścia w życie omawianej nowelizacji, znajdzie zastosowanie przepis art. 46w ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne w nowym brzmieniu.
Prawo geodezyjne i kartograficzne dostosowano do zmienionego Kodeksu postępowania karnego
W wyniku nowelizacji doprecyzowano przepisy ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne (odnośnie do uwierzytelniania dokumentów) oraz dostosowano je do znowelizowanego Kodeksu postępowania karnego.