Odpowiedź
Pracownik ten powinien zasadniczo odbyć służbę przygotowawczą.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458 z późn. zm.) dalej u.p.s. dla pracownika, o którym mowa w art. 16 ust. 2, w czasie trwania zawartej z nim umowy o pracę na czas określony organizuje się służbę przygotowawczą. Zgodnie zaś z art. 16 ust. 2-3 w przypadku osób podejmujących po raz pierwszy pracę na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, w jednostkach samorządowych, umowę o pracę zawiera się na czas określony, nie dłuższy niż 6 miesięcy, z możliwością wcześniejszego rozwiązania stosunku pracy za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Przez osobę podejmującą po raz pierwszy pracę na stanowisku urzędniczym rozumie się osobę, która nie była wcześniej zatrudniona w jednostkach samorządowych, na czas nieokreślony albo na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, i nie odbyła służby przygotowawczej zakończonej zdaniem egzaminu z wynikiem pozytywnym.
Przepisy powyższe odnoszą się jedynie do osób podejmujących pracę po raz pierwszy (w rozumieniu ustawy) na stanowisku urzędniczym bądź kierowniczym stanowisku urzędniczym. Za osobę taką nie można więc uznać osoby pracującej wcześniej na stanowisku "nieurzędniczym", a taką osobą będzie osoba zatrudniana w ramach prac interwencyjnych. Powyższa zasada została potwierdzona wykładnią przedstawioną przez resort spraw wewnętrznych i administracji (pismo MSWiA z dnia 6 sierpnia 2009 r., nr BMK-0660-e:1693/2009/PO).@page_break@
Warto jednak pamiętać, iż zgodnie z art. 19 ust. 5 u.p.s. na umotywowany wniosek osoby kierującej komórką organizacyjną, w której pracownik jest zatrudniony, kierownik jednostki może zwolnić z obowiązku odbywania służby przygotowawczej pracownika, którego wiedza lub umiejętności umożliwiają należyte wykonywanie obowiązków służbowych. Możliwe jest więc następcze zwolnienie ze służby wskazanego w pytaniu pracownika, przy czym musi on przystąpić do egzaminu (art. 19 ust. 7 u.p.s. ).
Uwagi
W przypadku osób zatrudnianych na zastępstwo na stanowiska urzędnicze, jeżeli osoby takie spełniają warunki dla osób zatrudnionych po raz pierwszy na takim stanowisku (brak odbytej służby i brak wcześniejszego zatrudnienia na stanowisku urzędniczym w samorządzie, przez okres dłuższy niż 6 miesięcy albo na podstawie umowy na czas nieokreślony), to osoby takie są również obowiązane odbyć taką służbę i przystąpić do egzaminu.
Ponowne, późniejsze zatrudnienie takich osób na stanowiskach urzędniczych albo na zastępstwo albo na stałe, po przeprowadzeniu naboru skutkuje tym, iż tacy urzędnicy są z mocy prawa zwolnieni ze służby i egzaminu, gdyż wcześniej je odbyli. Pamiętać należy, że organizacja służby przygotowawczej dotyczy każdego zatrudnionego pierwszy raz na stanowisku urzędniczym, niezależnie od tego, czy jest on zatrudniony na stałe (po naborze) czy czasowo (np. na zastępstwo).
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458 ze zm.)