Po zerwanych negocjacjach offsetowych ws. dostawy Caracali wkrótce zostanie ogłoszony nowy przetarg. Postępowanie ma w krótkim czasie zaopatrzyć armię w śmigłowce. Dodatkowo ma dać długotrwały impuls rozwojowy narodowej gospodarce. Aby tak się stało, produkcja zamówionych maszyn musi odbywać się w Polsce. Możliwości, które zamówienia rządowe dają gospodarkom krajowym są ogromne.
Pracodawcy RP chcą podkreślić w dyskusji nad nowym przetargiem społeczny aspekt inwestycji w gospodarkę krajową polegający na wzroście liczby zatrudnienia, współpracę przemysłu z uczelniami wyższymi wraz z rozwojem innowacyjności. Kwestie podatkowe są niezwykle istotne w kontekście nowego zamówienia, wykonawcą powinien zostać producent, który posiada na terenie kraju zakłady zbrojeniowe i rozlicza się w polskim systemie podatkowym.
Odnosząc się do stosunków polsko-francuskich po zerwanych negocjacjach ws. Caracali Pracodawcy RP twierdzą, iż nie ulegną one pogorszeniu ze względu na to, iż sprawa śmigłowców jest jednym z wielu obszarów, które łączą oba państwa. Zamiast konsekwencji, które są przesadzone i upolitycznione należy się skupić na wsparciu innych wspólnych pomysłów, takich jak inwestycje Francji w polski przemysł stoczniowy oraz plany produkcji nowoczesnych okrętów podwodnych na terenie Polski.
Źródło: www.pracodawcyrp.pl