Pracodawca jest gminną jednostką budżetową i zatrudnia na umowę o pracę w pełnym wymiarze ratowników wodnych. Czy osoby zatrudnione na tym stanowisku pracy mogą pracować w godzinach nadliczbowych?
Odpowiedź
Ratownik wodny może pracować w godzinach nadliczbowych.
Zgodnie z art. 2 ustawy o pracownikach samorządowych , do pracowników samorządowych zalicza się osoby zatrudnione w: urzędach marszałkowskich oraz wojewódzkich samorządowych jednostkach organizacyjnych; starostwach powiatowych oraz powiatowych jednostkach organizacyjnych; urzędach gmin, jednostkach pomocniczych gmin oraz gminnych jednostkach budżetowych i samorządowych zakładach budżetowych; biurach (ich odpowiednikach) związków jednostek samorządu terytorialnego oraz zakładów budżetowych utworzonych przez te związki; biurach (ich odpowiednikach) jednostek administracyjnych jednostek samorządu terytorialnego. Ponieważ ośrodek sportu i rekreacji jest jednostką budżetową, to pracownicy tego ośrodka są uznani przez ustawodawcę za pracowników samorządowych.
Od 1 stycznia 2009 r. czas pracy pracowników samorządowych nie jest już odrębnie uregulowany. Oznacza to, że stosuje się do nich odpowiednio przepisy dotyczące czasu pracy uregulowane w Kodeksie pracy . Wykonywanie pracy w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalne tylko w razie: konieczności prowadzenia akcji ratowniczej dla ochrony życia lub zdrowia ludzkiego albo dla ochrony mienia lub usunięcia awarii oraz szczególnych potrzeb pracodawcy (art. 151 § 1 Kodeksu pracy ).
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458 ze zm.)
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)