Czy wójt (burmistrz, prezydent miasta) może wydać "pozytywną" decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach po przeprowadzeniu oceny oddziaływania na środowisko, gdy jeden z organów, a mianowicie państwowy inspektor sanitarny wydał negatywną opinię w sprawie warunków realizacji planowanego przedsięwzięcia?
Odpowiedź
Tak, wójt może wydać pozytywną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, przy negatywnej opinii organu państwowej inspekcji sanitarnej.
Uzasadnienie
Opinia (w odróżnieniu od uzgodnienia) co do zasady nie ma charakteru wiążącego. Dlatego też organ wydający decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach może nie uwzględnić opinii organu państwowej inspekcji sanitarnej.
Por.: wyrok wsa w Lublinie z dnia 20 stycznia 2011 r., sygn. akt: II SA/Lu 698/10; wyrok wsa w Gdańsku z dnia 12 stycznia 2011 r., sygn. akt: II SA/Gd 698/10; wyrok wsa w Kielcach z dnia 5 listopada 2009, sygn. akt: II SA/Ke 523/09. Wskazane powyżej orzecznictwo dotyczy opinii wydawanej na podstawie art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227, z późn. zm.) - dalej u.o.o.ś., ale można je zastosować per analogiam do opinii, o której mowa w art. 77 ust. 1 pkt 2 u.o.o.ś.
Pozytywna decyzja środowiskowa także pomimo negatywnej opinii inspektora sanitarnego
Czy wójt może wydać pozytywną decyzję środowiskową, jeżeli państwowy inspektor sanitarny negatywnie zaopiniował warunki realizacji przedsięwzięcia?