W jaki sposób gmina jako organ prowadzący szkoły podstawowe może pozyskiwać informacje o dzieciach zamieszkałych na swoim terenie, zwłaszcza tych, które nie podlegają jeszcze obowiązkowi przedszkolnemu i szkolnemu (z meldunków można tylko uzyskać informacje o dzieciach zameldowanych)?

Odpowiedź

Dane ze zbiorów meldunkowych, zbioru PESEL udostępnia się jednostkom organizacyjnym w zakresie niezbędnym do realizacji zadań publicznych, jeżeli po ich wykorzystaniu w celach badawczych, statystycznych, dane te zostaną poddane takiej modyfikacji, która nie pozwoli na ustalenie tożsamości osób, których dane dotyczą.

Uzasadnienie

Każda gmina zobowiązana jest ustawą o ewidencji ludności i dowodach osobistych , do ewidencji ludności, która polega na rejestracji danych o miejscu pobytu osób, o urodzeniach, dotyczących obowiązku wojskowego, zmianach stanu cywilnego, obywatelstwa, imion i nazwisk oraz o zgonach.

Gminna ewidencja ludności prowadzona jest w formie Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności. Stosownie do art. 31a ustawą o ewidencji ludności i dowodach osobistych numer Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności, zwany w niniejszej ustawie "numerem PESEL", jest to 11-cyfrowy, stały symbol numeryczny, jednoznacznie identyfikujący osobę fizyczną, w którym sześć pierwszych cyfr oznacza datę urodzenia (rok, miesiąc, dzień), kolejne cztery - liczbę porządkową i płeć osoby, a ostatnia jest cyfrą kontrolną służącą do komputerowej kontroli poprawności nadanego numeru ewidencyjnego.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 ustawą o ewidencji ludności i dowodach osobistych zgłoszenie urodzenia dziecka dokonane we właściwym urzędzie stanu cywilnego zastępuje zameldowanie. Datą zameldowania dziecka jest data sporządzenia aktu urodzenia. Zameldowania dokonuje organ gminy właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego matki dziecka lub tego z rodziców, u którego dziecko faktycznie przebywa.

Ewidencję ludności prowadzi się w formie zbioru danych stałych mieszkańców. W zbiorze danych stałych mieszkańców gromadzone są między innymi następujące ich dane:
- nazwisko i imiona,
- data i miejsce urodzenia,
- numer aktu urodzenia i oznaczenie urzędu stanu cywilnego, który ten akt sporządził,
- płeć,
- numer PESEL.

Na podstawie art. 44h ustawą o ewidencji ludności i dowodach osobistych  dane ze zbiorów meldunkowych, zbioru PESEL oraz ewidencji wydanych i utraconych dowodów osobistych udostępnia się, o ile są one niezbędne do realizacji ich ustawowych zadań również państwowym i komunalnym jednostkom organizacyjnym w zakresie niezbędnym do realizacji zadań publicznych, jeżeli po ich wykorzystaniu w celach badawczych, statystycznych, dane te zostaną poddane takiej modyfikacji, która nie pozwoli na ustalenie tożsamości osób, których dane dotyczą.

Gminna ewidencja ludności powinna opracować i udostępnić dane dotyczące między innymi strukturę wieku i płci ludności lub ludność gminy z podziałem na grupy wiekowe zameldowani na stałe, itp.

Dodatkowe dane statystyczne dotyczące gmin można uzyskać na stronach Głównego Urzędu Statystycznego - na przykład: http://www.stat.gov.pl/bdr_s/app/strona.indeks .

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. 2006 r. Nr 139, poz. 993 ze zm.)