Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.
Zakład zajmujący się odzyskiem żużli wystąpił o wydanie pozwolenia zintegrowanego. We wniosku w części dotyczącej emisji hałasu zakład zaproponował, aby nie ustalać w pozwoleniu zintegrowanym dopuszczalnych poziomów hałasu, a w konsekwencji odstąpić od obowiązku wykonywania okresowych pomiarów hałasu, argumentując, że instalacja znajduje się w centralnej części terenu przemysłowego, a jej eksploatacja nie ma wpływu na obserwowany wokół niej klimat akustyczny.
Otoczeniem zakładu są tereny przemysłowe, niezabudowane lub z zabudową przemysłową, na tym terenie nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, najbliższy teren zabudowy zagrodowej znajduje się w odległości 1200 m od instalacji. Przeprowadzone obliczenia równoważnego poziomu dźwięku w otoczeniu instalacji wykazały, że działalność prowadzona w instalacji nie powoduje przekroczeń wartości dopuszczalnych hałasu określonych dla terenów chronionych.
Czy w takim przypadku organ może odstąpić od ustalenia w pozwoleniu zintegrowanym dopuszczalnego poziomu hałasu oraz wykonywania okresowych pomiarów? A jeżeli należałoby ustalić w pozwoleniu poziom hałasu, to czy określa się dopuszczalny poziom hałasu dla pory dnia i nocy, mimo że zakład pracuje tylko w porze dnia?
ODPOWIEDŹ:
Nie znajduję podstawy prawnej pozwalającej organowi ochrony środowiska właściwemu do wydania pozwolenia zintegrowanego na pominięcie w decyzji udzielającej ww. pozwolenia warunków wymaganych przepisami prawa.
Lokalizacja instalacji nie ma tu znaczenia, ponieważ dopuszczalne poziomy hałasu w środowisku nie dotyczą otaczających zakład terenów przemysłowych, ale najbliższych terenów podlegających ochronie akustycznej.
Zgodnie z art. 211 ust. 6 pkt 6 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1232, z późn. zm.) - dalej p.o.ś., pozwolenie zintegrowane określa także, w odniesieniu do instalacji wymagającej pozwolenia zintegrowanego, wielkość emisji hałasu wyznaczoną dopuszczalnymi poziomami hałasu poza zakładem, wyrażonymi wskaźnikami hałasu LAeq D i LAeq N, w odniesieniu do rodzajów terenów, o których mowa w art. 113 ust. 2 pkt 1 p.o.ś., oraz rozkład czasu pracy źródeł hałasu dla doby, wraz z przewidywanymi wariantami.
Przy ww. zapisie nieuwzględnienie w decyzji udzielającej pozwolenia zintegrowanego wielkości emisji hałasu wyznaczonej dopuszczalnymi poziomami hałasu poza zakładem, wyrażonymi wskaźnikami hałasu LAeq D i LAeq N, w odniesieniu do rodzajów terenów byłoby złamaniem przepisów prawnych w zakresie wydawania pozwoleń zintegrowanych.
Natomiast w pozwoleniu zintegrowanym organ ochrony środowiska nie nakłada obowiązku wykonywania pomiarów emisji hałasu w środowisku. Nałożenie takiego obowiązku byłoby powieleniem zobowiązania wynikającego z § 10 ust. 2 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 30 października 2014 r. w sprawie wymagań w zakresie prowadzenia pomiarów wielkości emisji oraz pomiarów ilości pobieranej wody (Dz. U. z 2014 r. poz. 1542). W związku z tym brak w pozwoleniu obowiązku prowadzenia pomiarów emisji hałasu w środowisku nie zwalnia prowadzącego z obowiązku ustawowego. Natomiast zapis w decyzji zwalniający z wykonywania przedmiotowych pomiarów byłby rażącym naruszeniem obowiązującego prawa.
Ze względu na lokalizację instalacji w terenie przemysłowym, gdzie funkcjonuje wiele zakładów, pomiary można wykonywać w okresie, gdy inne zakłady nie pracują, lub wywiązać się z obowiązku, ustalając poziom hałasu w środowisku od danej instalacji metodą obliczeniową (dopuszczoną przez przepisy).
Jeżeli zakład pracuje w porze dziennej, to w pozwoleniu ustalamy dopuszczalny poziom hałasu w środowisku chronionym akustycznie dla pory dziennej. Powyższe związane jest z zapisem w art. 211 ust. 6 pkt 6 p.o.ś. "oraz rozkład czasu pracy źródeł hałasu dla doby”.
Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.
Pozwolenie zintegrowane: nie można odstąpić od ustalenia dopuszczalnego poziomu hałasu
Brak podstawy prawnej pozwalającej organowi na pominięcie w decyzji udzielającej pozwolenia zintegrowanego warunków wymaganych przepisami prawa. Lokalizacja instalacji nie ma tu znaczenia, ponieważ dopuszczalne poziomy hałasu w środowisku nie dotyczą otaczających zakład terenów przemysłowych, ale najbliższych terenów podlegających ochronie akustycznej.