Do PINB wpłynęło podanie, w którym wnoszący prosi o zezwolenie na rozbiórkę pieca kaflowego i wstawienie w to miejsce nowego pieca z uwagi na fakt, że obecnie lokal mieszkalny jest nieogrzewany. Zamieszkały jest on m.in. przez dwoje dzieci. Ponadto do podania załączono opinię kominiarską z której wynika, że przewody kominowe są poprzerywane. PINB przekazał to podanie według właściwości do starosty.

Jakie kroki proceduralne musi podjąć starosta aby skutecznie uznać się za niewłaściwy?
Czy zwrócić PINB podanie, czy wdać się w spór kompetencyjny, jeśli tak to czy w formie postanowienia?

Odpowiedź

W pierwszej kolejności należałoby ustalić, czy roboty budowlane polegające na rozbiórce pieca kaflowego wymagają uzyskania decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę. Zgodnie bowiem z art. 31 ust. 1 pkt 2 Prawa budowlanego , pozwolenia nie wymaga rozbiórka obiektów i urządzeń budowlanych, na budowę których nie jest wymagane pozwolenie na budowę, jeżeli nie podlegają ochronie jako zabytki. Niemniej jednak budowa urządzenia budowlanego tego rodzaju nie została włączona do katalogu wymienionego w art. 29 ust. 1 i 2 Prawa budowlanego , a co za tym idzie - choć brzmi to absurdalnie - na wykonanie tego rodzaju robót rozbiórkowych faktycznie powinno być wydane pozwolenie na rozbiórkę.

Starosta jest organem właściwym w sprawie wydawania decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę - stąd też nie ma formalnej możliwości ani przesłanek, by w przedmiotowym stanie faktycznym uznał się za organ niewłaściwy. Jedyną możliwością jest uznanie robót rozbiórkowych za prace remontowe (można bowiem spekulować, czy rozebranie pieca kaflowego nie kwalifikuje się jako odtworzenie stanu pierwotnego), które podlegają zgłoszeniu. To z kolei powodowałoby, że należałoby - zgodnie z art. 64 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego przesłać wnioskodawcy pismo informujące o potrzebie modyfikacji treści podania (zmiana na zgłoszenie).

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 118 ze zm.)
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.)