Skonieczek ponownie pokonał kontrkandydata Eugeniusza Chamarczuka. Powtórzenie wyborów nakazał sąd, który uznał, że podczas głosowania w 2014 roku doszło do naruszenia prawa.
W wyborach wzięli udział dwaj kandydaci, którzy w 2014 roku przeszli do II tury, tj. wybrany wówczas na drugą kadencję wójt Ryszard Skonieczek z Komitetu Wyborczego Forum Samorządowe i b. wójt Lubrzy (do 2010 r. - PAP) Eugeniusz Chamarczuk zgłoszony przez Komitet Wyborczy Forum Społeczne Powiatu Świebodzińskiego.
Jak poinformował w poniedziałek PAP dyr. Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Zielonej Górze Stanisław Blonkowski, w niedzielę na Ryszarda Skonieczka wyborcy oddali 843 (57,23 proc.) ważne głosy, a na Eugeniusza Chamarczuka 630 (42,77 proc.).
W głosowaniu frekwencja wyniosła 52,89 proc. Uprawnionych do głosowania było 2 tys. 806 wyborców, a do urn poszły 1 tys. 484 osoby. Oddano 1 tys. 473 głosy ważne, 11 było nieważnych.
Komisarz wyborczy w Zielonej Górze wydał postanowienie o zwołaniu na 1 sierpnia 2016 r. sesji Rady Gminy Lubrza w celu złożenia ślubowania przez wójta wybranego 24 lipca br.
Ponowne głosowanie w gminie Lubrza było konsekwencją wyroku Sądu Okręgowego w Zielonej Górze, który rozpatrywał protest wyborczy złożony przez Eugeniusza Chamarczuka i jego komitet po wyborach w 2014 r. Zarzucano w nim korupcję wyborczą, czyli tzw. kupowanie głosów. Sąd uznał, że doszło do korupcji i nakazał powtórkę II tury wyborów na wójta.
Zażalenie na wyrok złożyli komisarz wyborczy w Zielonej Górze i zastępcy przewodniczących obwodowych komisji wyborczych. Sąd Apelacyjny w Poznaniu podtrzymał jednak stanowisko zielonogórskiego sądu. Po uprawomocnieniu się wyroku rozpisano wybory, został wygaszony mandat Ryszarda Skonieczka, a gminą zarządzał komisarz.
Sprawą wyborów w gminie Lubrza zajmowała się także prokuratura, ale ta nie dopatrzyła się popełnienia przestępstwa.
W wyborach samorządowych w 2014 roku Ryszard Skonieczek uzyskał 990 głosów. Na Eugeniusza Chamarczuka zagłosowało wówczas 822 wyborców. (PAP)