Wójt wydał zarządzenie w sprawie odwołania nauczyciela ze stanowiska dyrektora na podstawie art. 38 ust. 1 pkt 2 oraz art. 42 ust. 2 ustawy o systemie oświaty .

Dyrektor odwołał się do wojewody, który wszczął postępowanie nadzorcze w sprawie stwierdzenia nieważności wydanego zarządzenia przez wójta o odwołaniu nauczyciela ze stanowiska dyrektora.

Jak wygląda procedura powrotu nauczyciela na stanowisko dyrektora?

Odpowiedź

Nauczyciel odwołany z funkcji dyrektora szkoły nie może, zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, skutecznie domagać się przywrócenia do pracy na poprzednie stanowisko.

Uzasadnienie

Wójt odwołał nauczyciela pełniącego stanowisko dyrektora szkoły wydanym zarządzeniem.

Organ prowadzący może odwołać nauczyciela, któremu powierzono stanowisko dyrektora na podstawie przepisów art. 38 ustawy o systemie oświaty .

W przypadku szkół i placówek prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego zadanie organu prowadzącego określone w art. 38 ustawy o systemie oświaty wykonuje odpowiednio: wójt, burmistrz (prezydent miasta), zarząd powiatu, zarząd województwa (art. 5c pkt 2 ustawy o systemie oświaty ).

Zarządzenia obok decyzji administracyjnych są prawną formą, w jakiej wójt może podejmować władcze rozstrzygnięcia. Skoro art. 38 ustawy o systemie oświaty nie wskazuje formy decyzji administracyjnej dla odwołania dyrektora szkoły, to oznacza, że następuje ono w formie zarządzenia wójta (wyrok NSA z dnia 30 czerwca 2004 r., OSK 439/04, OSS 2005, nr 3, poz. 69).

Dyrektor szkoły odwołał się do wojewody, który wszczął postępowanie nadzorcze w sprawie stwierdzenia nieważności wydanego zarządzenia przez wójta o odwołaniu nauczyciela ze stanowiska dyrektora.

Zarządzenia wójta, burmistrza, prezydenta miasta, w sprawie odwołania dyrektora szkoły nadzoruje wojewoda. Organ nadzoru bada zgodność zarządzenia z przepisami prawa obowiązującymi w dniu podjęcia zarządzenia (uchwała NSA z dnia 16 grudnia 1996 r., OPS 6/96, ONSA 1997, nr 2, poz. 48).
Procedurę wykonywania tego nadzoru określają przepisy art. 90 i 91 ustawy o samorządzie gminnym . W przypadku stwierdzenia, że zarządzenie w sprawie odwołania dyrektora jest sprzeczne z prawem, wojewoda orzeka o nieważności tego zarządzenia w całości lub w części. Stwierdzenia nieważności wojewoda dokonuje w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia doręczenia mu uchwały lub zarządzenia.

Nauczycielowi mianowanemu, odwołanemu z funkcji dyrektora szkoły z naruszeniem art. 38 ust. 2 ustawy o systemie oświaty przysługuje wyłącznie odszkodowanie, obejmujące dodatek funkcyjny za czas do upływu którego pełnienie funkcji miało trwać, nie więcej jednak niż za 3 miesiące (wyrok SN z dnia 9 maja 1997 r., I PKN 138/97, OSNAPiUS 1998, nr 9, poz. 261).

Rozstrzygnięcie sprawy odwołania ze stanowiska dyrektora w postępowaniu administracyjnym nie pozbawia odwołanego dyrektora możliwości wniesienia do sądu pracy powództwa o roszczenia wynikające z niezgodnego z prawem odwołania z kierowniczego stanowiska. Odwołanie nauczyciela ze stanowiska dyrektora szkoły wpływa bowiem na treść jego stosunku pracy. Zgodnie z art. 91c ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, z późn. zm.) spory o roszczenia ze stosunku pracy nauczycieli, niezależnie od formy nawiązania stosunku pracy, rozpatrywane są przez sądy pracy.

W przypadku bezpodstawnego rozwiązania stosunku pracy z dyrektorem szkoły, może się on domagać zarówno odszkodowania z tego tytułu, jak i zaległego dodatku motywacyjnego (wyrok SN z 19 maja 2009 r., Wspólnota 2009, nr 33, poz. 43).

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)
Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.)