Rada gminy podjęła uchwałę w sprawie powołania komisji konkursowej dla przeprowadzenia konkursu na stanowisko dyrektora samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej (SP ZOZ).
Wojewoda zaskarżył uchwałę.
Zdaniem organu nadzoru powołanie komisji konkursowej do przeprowadzenia konkursu na stanowisko kierownika, w podmiocie leczniczym niebędącym przedsiębiorcą, należy do kompetencji organu wykonawczego, a nie do organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego.
WSA nie zgodził się ze skargą.
Sąd zwrócił uwagę, iż powołanie komisji konkursowej jest czynnością różniącą się zasadniczo w porównaniu z pozostałymi, kolejnymi czynnościami procedury konkursowej.
Nie jest to bowiem działanie wykonawcze, lecz stanowiące o ukonstytuowaniu się komisji w określonym składzie, która następnie w toku prowadzonych działań wyłoni kandydata na dane stanowisko.
Akt powołania komisji konkursowej stwarza zatem podstawy do prowadzenia postępowania, którego celem jest zatrudnienie kierownika oraz zastępcy kierownika podmiotu leczniczego.
Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>
Zatem powołanie komisji konkursowej do przeprowadzenia konkursu na stanowisko kierownika (lub zastępcy kierownika, w przypadku gdy kierownik nie jest lekarzem) w podmiocie leczniczym niebędącym przedsiębiorcą, należy do kompetencji organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego.
Tak podjęta uchwała o powołaniu komisji konkursowej podlegać będzie następnie wykonaniu, które – tak jak w przypadku innych uchwał – należeć będzie do właściwości organu wykonawczego – wyjaśnił sąd.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Krakowie z 11 marca 2016 r., sygn. akt III SA/Kr 1514/15, nieprawomocny