Pytanie:
Czy powiat ma obowiązek sporządzenia planu gospodarki niskoemisyjnej? Czy program niskowęglowego rozwoju (program niskoemisyjny) dla powiatu musi być przyjęty przez radę powiatu, czy wystarczy że zostanie przyjęty przez zarząd? Czy takie opracowanie będzie wymagało przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko?

Odpowiedź:

Moim zdaniem powiaty nie mają obowiązku sporządzenia planów gospodarki niskoemisyjnej.

Plan gospodarki niskoemisyjnej to strategiczny dokument, który wyznacza kierunki działań dla gminy na lata 2014-2020 w zakresie działań inwestycyjnych i nieinwestycyjnych w transporcie, budownictwie publicznym, gospodarce przestrzennej, ciepła i energię. Dokument będzie podstawą uzyskania środków finansowych przez gminy.

Na poziomie powiatów funkcjonować będą natomiast programy niskowęglowego rozwoju zakładające, że emisja dwutlenku węgla zostanie ograniczona do 2020 r. w stosunku do roku 2005 lub lat następnych co najmniej o 20%.

Obowiązujące przepisy prawne nie rozstrzygają sposobu przyjęcia ww. planów i programów, inaczej niż w przypadku programów ochrony powietrza i planów działań krótkoterminowych unormowanych ustawą z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska. 

Prawo Ochrony Środowiska
Artykuł pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami