Do starostwa powiatowego wpłynął wniosek Społecznej Straży Rybackiej w sprawie podpisania na podstawie ustawy o samorządzie powiatowym , porozumienia pomiędzy powiatami umożliwiającego uprawnionym do rybactwa z terenu powiatu prowadzenia kontroli śródlądowych wód powierzchniowych na terenie innych powiatów.
Czy powiat może podpisać porozumienie pomiędzy sąsiednim powiatem, które będzie umożliwiało prowadzenie przez SSR kontroli śródlądowych wód powierzchniowych, użytkowanych przez uprawnionych z terenu powiatu, położonych na terenie sąsiedniego powiatu? Jeżeli takie porozumienie jest możliwe, to czy obejmowałoby tylko powiaty z jednego województwa, czy również można podpisać porozumienie z powiatem z sąsiedniego województwa?
Odpowiedź:
W mojej ocenie nie ma żadnych przeciwwskazań, aby starosta podpisał porozumienie z innym starostą w sprawie współdziałania SSR w zakresie kontroli wód powierzchniowych. Zakazu zawierania takich porozumień nie przewiduje ustawa z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 189, poz. 1471, z późn. zm.). Porozumienie może obejmować powiaty województw sąsiadujących ze sobą.
Uzasadnienie:
Aby porozumienie pomiędzy starostami mogło być zawarte skutecznie konieczna jest uchwała rad powiatów zainteresowanych współpracą SSR. Po zawarciu porozumień odpowiednie postanowienia powinny być wpisane do regulaminów SSR, zaś komendanci SSR powinni opracować plan wspólnych kontroli wód powierzchniowych.
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 ze zm.)
Powiaty mogą podpisać porozumienie w sprawie współpracy ze Społeczną Strażą Rybacką
Czy powiat może podpisać porozumienie z sąsiednim powiatem, które będzie umożliwiało prowadzenie przez Społeczną Straż Rybacką kontroli śródlądowych wód powierzchniowych?